Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Wykopali jeden z największych diamentów na świecie. Ma 910 karatów

24

Znaleziono go w Lesotho na południu Afryki. Diament ma szansę być najdroższym, jaki kiedykolwiek zostanie wystawiony na sprzedaż. Na jego dokładną cenę będzie jednak trzeba poczekać.

Wykopali jeden z największych diamentów na świecie. Ma 910 karatów
(Gem Diamonds Ltd.)

Diament jest na piątym miejscu pod względem wielkości wśród kamieni wysokiej jakości, jakie kiedykolwiek znaleziono. 910-karatowy minerał rozmiarem przypomina dwie piłki golfowe. Diamentowi nie nadano jeszcze nazwy. Specjaliści określają go jako kamień typu IIa. Oznacza to, że prawie nie zawiera azotu. Tego typu minerały bardzo rzadko występują w przyrodzie.

*Kamień będzie jednym z najdroższych na świecie. *Nie znamy jeszcze dokładnej wyceny, ale eksperci sugerują, że może kosztować nawet 40 mln dolarów – informuje Bloomberg. Wszystko zależy, czy nie ma w nim większych inkluzji, czyli obcych ciał znajdujących się w minerałach.

Diament znaleziono w kopalni Letseng. Znajduje się ona w południowej Afryce i słynie ze złóż wyjątkowych kamieni. W 2006 roku znaleziono tam "Obietnicę Lesotho”, która miała 603 karaty.

*Firma Gem Diamonds Ltd. 3 lata temu sprzedała diament za prawie 20 milionów dolarów. *Miał on "jedynie” 357-karatów. Rekord należy jednak do diamentu wydobytego przez Diamond Corp. Za 813-karatowy kamień zapłacono w 2016 r. 63 miliony dolarów.

Zobacz także: Zobacz także: Wyjątkowy diament na sprzedaż

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić