o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bartosz Nowak
|
aktualizacja

Wykrywaczem metalu znalazł największy skarb wikingów

114
Podziel się

Zwykły wykrywacz metalu pozwolił Derekowi McLennanowi odnaleźć kolekcję niezwykle rzadkich przedmiotów pochodzących z X w. To największy odkryty dotąd skarb wikingów w Wielkiej Brytanii.

Wykrywaczem metalu znalazł największy skarb wikingów
(iStock/AngeloDeVal)
bDUuTxuJ

Znalezisko warte jest 2 mln funtów. Większość stanowi biżuteria - srebrne bransolety i broszki, złoty pierścień czy złota przypinka w kształcie ptaka - ale wśród ok. 100 przedmiotów znajdują się również tekstylia i różne rzeczy, które eksperci uznali za wyjątkowo cenne i o ogromnym znaczeniu. Wszystko to Derek McLennan znalazł wykrywaczem metalu na polu w południowo-zachodniej Szkocji.

O losie znaleziska zadecydował specjalny urząd. Queen’s and Lord Treasurer's Remembrancer podejmuje decyzje w sprawach rzeczy, których właścicieli nie da się ustalić. Uznano je za jedno z największych odkryć na terenie Szkocji i nakazano oddać Muzeum Narodowemu Szkocji... jeśli to będzie w stanie zapłacić 1,98 mln funtów znaleźnego. Czyli ponad 10 mln zł.

bDUuTxuL

McLennan miał dużo szczęścia. W innych częściach Wielkiej Brytanii kwota ta zostałaby podzielona między niego a właściciela ziemi, na której dokonał odkrycia. W Szkocji jednak wszystko dostaje znalazca. Przedmioty można już oglądać na specjalnej wystawie, a muzeum ma pół roku na zebranie odpowiedniej kwoty. Sądząc po znaczeniu pozostałości po wikingach zrobią wszystko, żeby tak się stało - informuje "The Independent".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUuTxvm
KOMENTARZE
(114)
TomAk
4 lata temu
U nas by mu to zabrali i wsadzili do paki z wielką grzywną na dokladke ;)
6u66
4 lata temu
u nas tez za znaleziony skarb by się dostało 10 mil ,sorki 10 lat sanatorium
:P
4 lata temu
im nie grozi więzienie więc mogą sobie kopać gratulacje dla znalazcy
bDUuTxvn
sprawiedliwy ...
4 lata temu
polska to zacofany kraj za kopanie wykrywaczem grozi 12 lat wiezienia tyle dostaja gwalciciele i pedofile. to znaczy ze polska jest komunistyczna i zacofana.
J-23
4 lata temu
Aż przykro czytać te wszystkie wypowiedzi - ale to niestety prawda. Nasze państwo jest bardzo pazerne, u nas nikt nie może się wzbogacić - wszyscy muszą być jednakowo biedni.
Najnowsze komentarze (114)
xxx
4 lata temu
myślę ze kiedyś sie to zmieni są tacy co to blokują chcą pola mieć tylko dla siebie
sfsdf
4 lata temu
o mój skarb..
Polaczek
4 lata temu
niestety kraj dobry ale ludzie kur.. i zlodzieje pozdrawiam polsze :)
....
4 lata temu
Gratulacje dla znalazcy!
dar72
4 lata temu
Oto pokomunistyczne prawo dla wierchuszek ,Sprzedawać złote floreny najlepiej potrafią byli policjanci jednocześnie parcelując działkę gruntu metr na metr a pod stołem garść florenów,druga metoda to odnaleźć doktora wykładowcę z obywatelstwem Francuskim .
Krobi
4 lata temu
A dlaczego teraz taka cisza ze złotym pociągiem. Pewnie odkopali i się nie przyznają. Bo w PL nie ma tak łatwo.
ed
4 lata temu
W Polsce jeśli znalazłeś skarb wielkiej wartości na swojej posesji, to natychmiast zakop z powrotem i zapomnij o nim, jak nie chcesz płacić wysokiej kary i iść do więzienia !!! Pamiętaj to Polska, nie dość że cię państwo okradnie ze znaleźnego, to wyrok pewny.
Jan
4 lata temu
Ja mam wykrywacz za 6 tysięcy. Co znajdę to wyrzucam żeby mnie do więzienia nie zamknęli. Takie prawo w Polsce że trzeba wyrzucać żeby nie iść siedzieć
bDUuTxvf
Stax
4 lata temu
I to jest prawo, gdzie interes znalazcy i interes publiczny można uszanować.
politolg
4 lata temu
w naszym kraju nic nie wolno lepiej niech rdzewieje pod ziemią,bo zamiast rozwijać Polaków lepiej ich tłamsić,grabić Zeusem i USem by więcej było dla wysoko powiązanych i ustawionych państwowych złodziei
Jorg
4 lata temu
dlatego U NAS od dawna nikt NIC nie znalazł,a jakby nawet to zaraz DOBRZE schował
aQQ
4 lata temu
Ma chłop szczęście, że mieszka w normalnym kraju czyli Anglii. W Polsce MUSIAŁBY się tłumaczyć przed prokuratorem i UDOWODNIĆ, że ODDAŁ WSZYSTKO co znalazł (że nie zostawił sobie czegoś "na pamiątkę")
Tomko
4 lata temu
W Polsce też by nie musiał chodzić do pracy .... Przynajmniej przez czas odsiadki...
zenek
4 lata temu
W polsce zaraz bylby zlodziejem ze chcial okrasc skarb panstwa i odrazu 5 by wylapal . I znow sie potwierdza ,NIE WARTO BYC POLAKIEM
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić