Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Wyprodukują białko przyszłości. Potrzebują tylko dwóch składników

12

Fińscy naukowcy znaleźli sposób produkcji tzw. białka z pojedynczych komórek, wyłącznie z dwutlenku węgla i przy wykorzystaniu energii elektrycznej.

Food quality control expert inspecting at meat specimen in the laboratory
Food quality control expert inspecting at meat specimen in the laboratory (iStock.com, alex raths)

Nowe białko może być produkowane wszędzie tam, gdzie jest energia. Naukowcy twierdzą, że wystarczy, aby w pobliżu znajdowała się np. jakaś instalacja energii odnawialnej. Stworzone białko będzie można rozwijać w żywność i paszę dla zwierząt.

W porównaniu do tradycyjnego rolnictwa, metoda produkcji w fazie rozwoju nie wymaga lokalizacji w warunkach sprzyjających rolnictwu takich, jak odpowiednia temperatura, wilgotność czy określony typ gleby - twierdzi prof. Jero Ahola.

To będzie białko przyszłości. Jeżeli uda się tę technologię rozwinąć, ludzkość poczyni kolejny krok ku uniezależnieniu się od uwarunkowań środowiskowych. Badacze twierdzą, że nowa metoda jest 10 razy efektywniejsza od procesu fotosyntezy, w ramach której powstają weglowodany.

Zobacz także: Zobacz też: Białko z owadów

Naukowcy stawiają na produkt masowy. Nowa metoda jest idealna dla warunków, w których żyjemy. Świetnie będzie się sprawdzać w wielkich miastach, które mają pod dostatkiem dwutlenku węgla z powietrza. Badacze podkreślają jednak, że musi być ona jeszcze udoskonalona. Na razie bowiem proces wytwarzania białka trwa zbyt długo.

To inicjatywa dwóch jednostek badawczych. Naukowcy z fińskiego Centrum Badań Technicznych oraz Politechniki Lappeenranta opracowali metodę w ramach projektu badawczego "Neo-Carbon Energy". Jego celem jest stworzenie całego odnawialnego systemu energetycznego.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić