Jan Muller| 

Z lewej płuca palacza z rakiem, z prawej zdrowe. Ognia?

146

Wideo na Facebooku pokazuje różnicę między zdrowym organem a zniszczonym przez raka i 20 lat palenia paczki papierosów dziennie.

Z lewej płuca palacza z rakiem, z prawej zdrowe. Ognia?
(Facebook.com/amanda.orr.56)

Szokujące nagranie umieściła w sieci studentka pielęgniarstwa. Amanda Eller studiowała na uczelni w Karolinie Północnej. Wideo nakręciła w jednym ze szpitali w tym stanie - widać na nim płuca dwóch osób. Te ciemniejsze należą do regularnego palacza. Studenci pokazują, jak wyglądają podczas próby napełnienia ich powietrzem. Obok zupełnie inaczej - prawidłowo - zachowujące się czerwone płuca osoby, która nie paliła za życia. Wideo robi wrażenie. Nie dziwi więc, że udostępniono je już blisko pół miliona razy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w latach 90. poprzedniego wieku w Polsce spalano rocznie około 100 mld sztuk papierosów. Dzisiaj jest to około 40 mld. Przeciętny Polak wypalił w ciągu 2016 r. 94 paczki papierosów, rok wcześniej było ich tylko 73 - zauważa poradnikhandlowca.com.pl.

Według raportu "Newsweeka" najliczniejszą grupą palaczy w Polsce są mężczyźni po pięćdziesiątce z małych miasteczkek. Według Ministerstwa Zdrowia, co roku z powodu nałogu tytoniowego umiera nawet 67 tys. Polaków. - Wyniki badań GIS pokazują, że w nałóg znacznie częściej wpadają dziś panowie niż panie. Codziennego rytuały z dymkiem nie umie sobie odmówić 31 proc. mężczyzn, podczas gdy odsetek palących kobiet wynosi zaledwie 18 proc. - zauważa tygodnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić