o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

"Zatrzymanie Mameda Ch. było kwestią czasu". Były śledczy komentuje

216
Podziel się

Słynny zawodnik MMA znany z występów w organizacji KSW Mamed Ch. został we wtorek zatrzymany przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych. – Absolutnie nie jestem zaskoczony – mówi w rozmowie z o2.pl Marcin Miksza, były szef wydziału narkotykowego Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie.

"Zatrzymanie Mameda Ch. było kwestią czasu". Były śledczy komentuje
(East News, ADAM JANKOWSKI/REPORTER)
bDJmtuRN

Sportowca zatrzymano na Warmii i Mazurach za paserstwo luksusowych samochodów. Według prokuratury podejrzany uczestniczył w handlu kradzionymi pojazdami, które nabywano w Czechach. Chodzi o takie samochody jak Porsche Panamera, Range Rover Evoque, BMW M6 czy BMW serii 7. Zatrzymanie nie zdziwiło Mikszy, byłego naczelnika Wydziału ds. Przestępczości Narkotykowej w olsztyńskim CBŚP, który przed laty rozpracowywał czeczeńską grupę przestępczą działającą na terenie tego miasta.

To człowiek o dwóch obliczach, człowiek, którego społeczeństwo kocha za sztuki walki, za osiągnięcia, natomiast organy ścigania, głównie Centralne Biuro Śledcze w Olsztynie, znają go z zupełnie innej strony. To była kwestia czasu, żeby powinęła mu się noga, zwłaszcza że ten człowiek kocha pieniądze. My go znamy z tej negatywnej strony. Doceniam jego osiągnięcia, ale wiedziałem, że tak to się skończy – powiedział nam Marcin Miksza.

Miksza zaczął obserwować Mameda Ch. około roku 2004. Wspomina, że Mamed Ch. zaczął wtedy "powolutku rozwijać skrzydła, udając studenta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego".

bDJmtuRP
Zobacz także: Zobacz też: Duża operacja CBŚP na Mazowszu. 14 zatrzymanych

Już wtedy były zalążki skłaniające nas ku temu, żeby się tym człowiekiem interesować, zwłaszcza mam tutaj na myśli środowisko, w którym się obracał. No i z czasem powychodziły różne kwiatki – stwierdził.

W 2014 roku CBŚ zatrzymało Asłambieka Saidowa, kuzyna Mameda Ch. W roku 2017 Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał go na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata za wymuszenie siłą zwrotu długów. Jak twierdzi Miksza, Mamedowi Ch. "udało się wtedy umknąć spod topora".

bDJmtuRV

Mamed jest bardzo inteligentnym i przebiegłym człowiekiem, to trzeba mu oddać. Jako Czeczen w Polsce potrafił przysposobić sobie wielu Polaków, porwać ich serca. Jest bardzo inteligentny, rzadko kiedy wkłada ręce w jakieś interesy, biznesy, zazwyczaj ludzie wykonują pewne czynności za niego. On uważa się za takiego szefa, za Mameda po prostu, za markę. Jest marką samą w sobie. Lubi rządzić, mieć władzę i pokazywać to. Ludzie go takiego nie znają, ale to jest tego typu człowiek. Lubi epatować tą swoją doskonałością i wartością, którą nabył przez te lata, będąc zawodnikiem KSW – powiedział Miksza.

Dodał, że "Mamed jest rewelacyjnym aktorem". Nadmienił, że "społeczeństwo w Polsce nie zaglądało w jego dossier życiowe, nie patrzyło na jego codzienne życie". Ze słów Mikszy wynika jednak, że organy ścigania od dawna mu się przyglądały.

Miksza czuje satysfakcję. Byłemu funkcjonariuszowi CBŚ postawiono w przeszłości zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków i wprowadzenia do obrotu narkotyków. Mężczyzna zarzeka się jednak, że "ktoś go wrobił". Miksza podkreśla, że nie chce oceniać sprawy, nie znając szczegółów, ale nie ukrywa, że się cieszy z zatrzymania Mameda Ch.

Ten facet drwił z policjantów, z Centralnego Biura Śledczego, z kolegów, którzy wykonują kawał świetnej roboty. I teraz pokazali mu miejsce w szeregu. Pokazali, że nie jest nietykalny, nie jest świętą krową, która może drwić z innych. Tak że mam wielką satysfakcję. Bo gdyby był naprawdę osobą pokorną, taką, na jaką się kreuje, to absolutnie miałbym do tego ambiwalentne podejście. Natomiast jego pewne wypowiedzi na temat mojej osoby czy Centralnego Biura Śledczego były krzywdzące - stwierdził Miksza.

bDJmtuRW

To pokazuje, że policja działa bardzo dobrze. Obserwują to środowisko, bo jednak coś się stało, coś jest na rzeczy, coś trzeba zweryfikować. Nie twierdzę, że jest osobą winną, że tego przestępstwa się dopuścił, bo nie znam materiału sprawy. Natomiast życie pokazuje, że zanim rzucisz kamieniem, to się zastanów nad tym, czy warto rzucić – dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJmtuSq
KOMENTARZE
(216)
delta
2 lata temu
10 miesięcy zawieszenia na trzy lata za wymuszenia haraczy? To chyba ten sędzia wziął łapówkę. Za wymuszenia rozbójnicze musi być bezwzględna odsiadka.
Michał
2 lata temu
Bardzo przykre to jest ze Nasz kraj dał im azyl przed wojna, wykształcenie, stabilizację a oni wymuszają od Naszych rodaków haracze szkoda bo lubiłem tego Pana.... No cóż niech wraca do siebie
X
2 lata temu
Jedno pytanie, policja obserwuje go od 2004 - wiedzą o jego ciemnych sprawkach, a zamiast deportacji dostaje w 2010 obywatelstwo? Albo to się kupy nie trzyma, albo policja wcale tak dobrze nie pracuje...
bDJmtuSr
Misiek
2 lata temu
Więcej beżowych z Czeczenii i Gruzji - to będziecie mieli właśnie taki świat, o jakim czytacie. Świat porwań, kradzieży, wymuszeń, haraczy, narkotyków, zabójstw. itp. itd.
dr
2 lata temu
teraz widzicie że talmud i koran jest to napisane że względem innowiercy jest dopuszczalne przez ich boga kłamstwo wobec niewiernych
Najnowsze komentarze (216)
we
2 lata temu
Deportacja i anulowanie obywatelstwa.
Janek
2 lata temu
Bandycka krew
zdzichu
2 lata temu
ciekawe kto i po co sprowadził do kraju bez zgody obywateli kilka tysięcy czeczeńskich gangsterów , którzy jak widać kolejno dziękują za azyl i nasi obywatele będą jeszcze musieli ich utrzymywać w więzieniach . Zobił się sie szum jak chodziło o kilka tysięcy muzułmanów a tu jest to samo czy to nie dziwne i zarazem niepokojące bo ci ludzie nie przywykli do uczciwej pracy jak widać i jeszcze są traktowani ulgowo przez nasze "niezawisłe" sądy czego nie robią jak chodzi o babcię 80 letnią którz zwinęła nieświadomie batonik za 2 zł , Draństwo .
Zwała
2 lata temu
Polska policja u nas CBŚ i policja jedną rodzinę obserwuje 20 lat bezrobotni bez prawa do zasiłku bez 500 plus a całe miasto mają w portfelu tu.polska ktoś ma wątpliwości tytoń spirytus dziwki narkotyki bieganie z bronią łamane kolana ktoś siedzi chyba na Bali pod parasolem
Ddd
2 lata temu
15 lat obserwacji... Rzeczywiście służby działają bardzo dobrze...
janusz
2 lata temu
Khalidov pisze się przez Ch ?
Lenny
2 lata temu
Czeczeni sa znani z krzewienia pokoju i milosierdzia.Gdzie sie tylko da.Ostatnio w Niemczech.
Rafał S.
2 lata temu
Pan z CBŚ został usunięty ze służby za wprowadzenie narkotyków na rynek hmmmmmm dlaczego nie siedzi? Ocenia Mameda za mniej szkodliwe przestępstwo i wszyscy mu wierzą. Poczekajcie, zobaczymy jakie były okoliczności. W tym sporcie trzeba mieć sponsorów, a co jeżeli Mamed musiał to robić bo jeden z jego sponsorów to bandzior a Mamed do zwykła płotka.
bDJmtuSj
A prokurator ...
2 lata temu
aresztu. Ile to kosztuje?
były
2 lata temu
To widocznie marnie obserwował, skoro bandyta wykpił się - nawet do aresztu nie poszedł. Albo - obserwowali nie tego co trzeba. W jednym i drugim wypadku - do zwolnienia.
Pomocnik opra...
2 lata temu
Przedwczoraj informowano, że planowano przewieźć Mameda Chalidowa do więzienia w Katowicach, a nagle zmieniono zdanie. Szkoda, bo w tym więzieniu jest zabytkowa gilotyna (jeszcze sprawna), co mogłoby ułatwić przesłuchanie.
xxx
2 lata temu
Jesteśmy po prostu "wybitnym" narodem!! Jak Mamed wygrywał kolejne walki, wszyscy się chwalili, że reprezentuje nasz kraj, że jest Polakiem! Wystarczy jedna rozdmuchana wiadomość i już wszyscy wyzywają go od " bandziorów, Czeczenów"! Może poczekajcie z wydawaniem osądów, aż zostanie wydany prawomocny wyrok!!!
dhgt
2 lata temu
no to teraz wiadomo dla czego zakończył karierę a rok póżniej go aresztowano dostał cynka i wytyczne za danie w łapę na pewno.
andy
2 lata temu
Co ma do rzeczy reputacja "mistrza sztuk walki"? Deportować gościa do ojczyzny tzn. Czeczenii.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić