Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Zbliża się 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wiemy, jak będą wyglądać obchody

9

W piątek minie dziesięć lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginął między innymi ówczesny prezydent naszego kraju Lech Kaczyński. Tym razem, ze względu na pandemię koronawirusa, obchody będą bardzo skromne.

W piątek minie 10 lat od katastrofy smoleńskiej
W piątek minie 10 lat od katastrofy smoleńskiej (East News, Adam Burakowski)

Jak informuje tvn24.pl, tegoroczne obchody zostaną ograniczone do złożenia wieńców. 10 kwietnia o godzinie 8:41 prezes PiS Jarosław Kaczyński złoży wieńce i odda hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej pod pomnikami Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy. Co warto podkreślić, liderowi partii rządzącej nie będzie towarzyszyła żadna delegacja.

O godzinie 10:00 kwiaty ma złożyć premier Mateusz Morawiecki. W ciągu dnia w jego ślady pójdą ministrowie. Ponadto planuje się uroczystości w resortach, gdzie znajdują się tablice upamiętniające ofiary katastrofy.

Zobacz także: Katastrofa smoleńska. Wspomnienie ofiar

Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym nie dojdą do skutku

"Co roku prezydent Warszawy uczestniczył w uroczystościach, upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. W tym roku tradycyjna uroczystość nie odbędzie się, na grobach zostaną złożone kwiaty" - przekazał warszawski ratusz.

Udekorowany zostanie pomnik ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zawiśnie na nim biało-czerwona-szarfa. Ponadto, w imieniu władz Warszawy, zostanie złożony pod nim wieniec. Na grobach ofiar pojawią się kwiaty i zapłoną znicze.

Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zginęło 96 osób. W tym gronie znalazł się między innymi prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić