o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Zbombardowali statek. Kłęby dymu nad Trypolisem

63
Podziel się

Mimo oficjalnego zawieszenia broni sytuacja w Libii jest bardzo niespokojna. Dziś rano doszło do zbombardowania tureckiego statku przez siły Libijskiej Armii Narodowej, wspieranej m.in. przez Rosję.

Zbombardowali statek. Kłęby dymu nad Trypolisem
(Forum, AHMED ELUMAMI / Reuters)
bEhffsDF

Należący do Turcji statek został zbombardowany przez wojska Libijskiej Armii Narodowej (LNA), dowodzonej przez marszałka Khalifę Haftara. Haftar jest nieoficjalnym liderem sił walczących ze wspieranym przez ONZ rządem w Trypolisie.

Zobacz także: Walki syryjsko-tureckie w Idlibie

bEhffsDH

Do sytuacji doszło dzisiaj rano. Według oświadczenia LNA turecki statek był wyładowany bronią oraz amunicją. Jak mówi członek armii, Khaled Al Mahjoub, stanowiło to pogwałcenie zakazu transportu broni dla "uzbrojonych milicji".

Na zdjęciach możemy ujrzeć słup dymu unoszący się nad portem w Trypolisie. Mimo ustalonego pod koniec stycznia zawieszenia broni, walki w Libii nadal trwają. Nic nie zapowiada na razie, aby rozejm miał być respektowany.

Wojska tureckie rozpoczęły interwencję w Libii na początku roku. Również w styczniu przetransportowali tam 2 tysiące członków syryjskich sił rebelianckich. Ich celem ma walka ze stacjonującymi w kraju wojskami rosyjskimi. Kreml zaprzecza jednak swojej obecności w tym państwie.

bEhffsDN

Wojna domowa w Libii

Trwająca od 2014 wojna domowa w Libii, często nazywana jest kolejną (obok Syrii i Jemenu) wojną zastępczą. Pośrednio ścierają się w niej największe siły w regionie bliskiego wschodu. Z jednej strony rebelianci Haftara (który niegdyś był podwładnym Muammara Kaddafiego) wspierani są m.in. przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosję czy Egipt, z drugiej proislamski rząd, mający wsparcie Turcji. Siły LNA zajmują obecnie większość kraju, a jej wojska znajdują się bardzo blisko stolicy kraju, która szturmowana byłą już w zeszłym roku.

O dziwo również państwa UE nie są w tej sprawie zgodne. Z jednej strony Francja wspiera armię Haftara, z drugiej strony np. Włochy są po stronie oficjalnego rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEhffsEi
KOMENTARZE
(63)
Artaxerxes
rok temu
Ja widzę tylko jedno - nieudolność Zachodu. Obojętne jest kto przejmie kontrolę nad Libią, ten ktoś będzie w stanie sterować strumieniem nielegalnych imigrantów
antyklerykał
rok temu
/państwo chrześcijańskie NATO / dyktatora USA to głównie kraje kolonialne i faszystowskie , reszta jak polska katolicka to kraje trzeciej kategorii , rynki zbytu i tania siła robocza , przez chciwość i pazerność katofaszyści z NATO toczyli i toczą krwawe wojny , /wasza przemoc i nasza przemoc/ !!!!!!!!!!!!
antyklerykal
rok temu
tam gdzie katofaszysci USA tam śmierć i zniszczenia , /wojna domowa/ USA w libi, mamy XXI wiek i internet !!!!!!!!!
bEhffsEj
liberał
rok temu
Przecież tam jest "amerykańska demokracja" tz morduj wszystkich
myśl
rok temu
Dlaczego jeden z członków NATO bez zgody sojuszu jest agresorem w Syrii, czy NATO jest na wojnie z Syrią ???
Vinotu
rok temu
to juz robi sie nudne!!!!
Anna
rok temu
Czy zbrodniarze z USA i Francji zapłacą za Irak i Libię? Może Trybunał w Hadze? Niestety niemożliwe bo ta instytucja została stworzona aby upokorzyć Serbów.
Kac
rok temu
Tawarisze Trole z Mockwy wiatam ja was i pozdrawliaju
franek
rok temu
Gonić tych terrorystów wspieranych przez Izrael ,USA i Turcję.Dużo zdrowia panie Generale Haftar.Mam nadzieję że ten zdradziecki marionetkowy rząd w Trypolisie szybko upadnie a zdrajcy sprawiedliwie osądzeni
SZACUN
rok temu
Brawo Libijska awyzwoleńcza armia ! Bombardować dostawy broni terrorystom wspieranym przez USA
Pol
rok temu
Za kaldafiegi było duzo lepiej
POLAK
rok temu
TAM GDZIE JEST DOBRODZIEJSTWO USA PO JAKIMS CZASIE BEDZIE TAM WOJNA MY TEZ MIJMY TO NA UWADZE JAK DOJDZIE DO KONFLIKTU Z ROSJA NA NASZYM TERENIE TO WJEJMY Z POLSKI JAK NAJDALEJ
BRAWO
rok temu
O'le! I do przodu. TAK TRZYMAĆ!
bEhffsEb
brawo Rosja
rok temu
gonic Jankesow, Zydow i Turasow
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić