o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Zrobili pierwsze zdjęcia po "ciemnej stronie Księżyca"

140
Podziel się

Chińska sonda Chang’e 4 wysłała na Ziemię pierwsze zdjęcia z nieuwiecznionej dotąd strony księżyca.

Zrobili pierwsze zdjęcia po "ciemnej stronie Księżyca"
(Youtube.com)
bDUrAOSt

To najmniej eksplorowana część Księżyca. Jednocześnie to pierwsze lądowanie ziemskiego pojazdu na tej części naszego naturalnego satelity. Łazik wystartował na Księżyc 8 grudnia z kosmodromu Xichang.

Badania mogą być przełomowe. Chiński łazik ma sprawdzić dokładną strukturę i skład Księżyca i przeprowadzi testy radioastronomiczne. Niewidoczna strona Księżyca wolna jest bowiem od ludzkich zakłóceń radiowych.

bDUrAOSv

Lądowanie uznano za kamień milowy w badaniach nad kosmosem. Jednym z problemów w eksploracji tej części Księżyca jest brak możliwości bezpośredniej komunikacji z Ziemią. Dane są więc wysyłane najpierw do innego satelity znajdującego się w pobliżu, a dopiero później trafiają do analityków w Chinach.

Chińczycy przeprowadzą też niespotykany dotąd eksperyment. Chang’e 4 zabrał na Księżyc 3 kg ziemniaków i nasiona rzodkiewnika pospolitego. Naukowcy chcą sprawdzić, jak ziemskie rośliny będą zachowywać się w miejscu, w którym nie będą narażone na żadne promieniowania.

Gratulacje dla całej ekipy chińskiego Chang'e-4 za powodzenie w wylądowaniu na dalszej stronie Księżyca. To pierwsze takie wydarzenie w historii ludzkości - skomentował Jim Bridenstine, obecny szef NASA.

bDUrAOSB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDUrAOSW
KOMENTARZE
(140)
Koala
2 lata temu
Dziecinne komentarze pokazujące tragiczny poziom wykształcenia Polaków. Nie mylcie pojęć "ciemna strona Księżyca" i "niewidoczna (z Ziemi) strona Księżyca". To ze jest dla nas niewidoczna, nie oznacza, ze do tamtej strony nie dociera światło słoneczne.
Kiepski
2 lata temu
Zabrane na księżyc rośliny czy ich nasiona nie będą poddane żadnemu promieniowaniu? A promieniowanie kosmiczne niegraniczone atmosferą to co?
kolumb
2 lata temu
Ale bzdury! "Chińska sonda Chang’e 4 wysłała na Ziemię pierwsze zdjęcia z nieuwiecznionej dotąd strony księżyca". Kto takiemu osłu pozwala publikować?! Zdjęcia drugiej strony Księżyca znamy od drugiej połowy ubiegłego wieku, od czasu pierwszych sond przelatujących na jego orbicie. Nie wspomnę już o lotach załogowych. Nie ma więc mowy o "nieuwiecznionej dotąd strony księżyca", który jest już dość dokładnie "zmapowany" od półwiecza . Po drugie, jeśli piszemy o naszym (ziemskim) Księżycu, a nie jakiejś innej planety, to należy pisać z dużej litery: "Księżyc", bo to nazwa własna. Brak mi słów na durnotę pismaka. Sensacyjnym wydarzeniem jest tylko lądowanie sondy na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca i ewentualnie zdjęcia bezpośrednio z powierzchni a nie z orbity.
bDUrAOSX
gość
2 lata temu
z tymi roślinami ktoś chyba przekombinował:) a jak się mogą zachować? zamrożą się zaraz po wyciągnięciu z pojemnika o ile nie stanie się z nimi coś jeszcze gorszego na skutek braku ciśnienia, chyba ze to właśnie jest przedmiotem eksperymentu. Poza tym jak nie dociera tam żadne promieniowanie? Ktoś albo czegoś nie dotłumaczył albo nie napisał.
brawo normaln...
2 lata temu
Ręce opadają.Nie ciemna strona księżyca tylko niewidoczna strona księżyca.
Najnowsze komentarze (140)
Wien
2 lata temu
Religia w szkołach tak Ale osobne świadectwo i nie finansowane przez panstwo
Uranus
2 lata temu
Chinskie blazny.
tornado147
2 lata temu
Ale jak ??? Odwrócili makietę ???
Koń kret
2 lata temu
Widzisz ciągle tą samą stronę księżyca właśnie dlatego, że się obraca wokół własnej osi. Okres obrotu=okres obiegu ziemi. To się nazywa obrót synchroniczny 😂🤣
hrt
2 lata temu
Co robią Chińczycy na Księżycu ? Sadzą kartofle.
Janusz
2 lata temu
Jak zwykle czarno białe fotki
ertf
2 lata temu
''ciemna strona księżyca'' tj. mamy nowy fotoszop może teraz ciemny lud kupi ta ową bajkę he he he he eh
Aniolek
2 lata temu
Masz racje ,na ksiezycu wyladowal chinski rower czyli samaramabezpedala
bDUrAOSP
VASCO
2 lata temu
A gdzie bazy Nazistów?
VON BRAUN
2 lata temu
ALE FILMU Z LOTU NIE MA ZNOWU ZDJĘCIA TERAZ CHINY Z USA PRZEŚCIGAJĄ SIĘ KTO LEPIEJ KŁAMIE PRZECIEŻ ICH RAKIETY NIE MAJĄ TAKIEGO ZASIĘGU JAK TAK TO NIECH WEZMĄ KAMERĘ I NAGRAJĄ CAŁY LOT
lolo
2 lata temu
Ciemna czyli czarna murzyńska strona to co robią tam żółtki?
Nowhereman
2 lata temu
Gdyby to była polska sonda to zabrałaby ziemniaki i zboże, żeby sprawdzić czy na księżycu da się zrobić bimber. Bo jak się nie da to po co tam lecieć.
vae
2 lata temu
TO IlE CZASU ON TAM LECIAL
w
2 lata temu
dopiero wyladaowal i juz zardzewial?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić