REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Kamil Karnowski03.01.19 (08:23)

Zrobili pierwsze zdjęcia po "ciemnej stronie Księżyca"

Chińska sonda Chang’e 4 wysłała na Ziemię pierwsze zdjęcia z nieuwiecznionej dotąd strony księżyca.
Youtube.com

To najmniej eksplorowana część Księżyca. Jednocześnie to pierwsze lądowanie ziemskiego pojazdu na tej części naszego naturalnego satelity. Łazik wystartował na Księżyc 8 grudnia z kosmodromu Xichang.

Badania mogą być przełomowe. Chiński łazik ma sprawdzić dokładną strukturę i skład Księżyca i przeprowadzi testy radioastronomiczne. Niewidoczna strona Księżyca wolna jest bowiem od ludzkich zakłóceń radiowych.

REKLAMA
CNSA

Lądowanie uznano za kamień milowy w badaniach nad kosmosem. Jednym z problemów w eksploracji tej części Księżyca jest brak możliwości bezpośredniej komunikacji z Ziemią. Dane są więc wysyłane najpierw do innego satelity znajdującego się w pobliżu, a dopiero później trafiają do analityków w Chinach.

Chińczycy przeprowadzą też niespotykany dotąd eksperyment. Chang’e 4 zabrał na Księżyc 3 kg ziemniaków i nasiona rzodkiewnika pospolitego. Naukowcy chcą sprawdzić, jak ziemskie rośliny będą zachowywać się w miejscu, w którym nie będą narażone na żadne promieniowania.

CLEP

Gratulacje dla całej ekipy chińskiego Chang'e-4 za powodzenie w wylądowaniu na dalszej stronie Księżyca. To pierwsze takie wydarzenie w historii ludzkości - skomentował Jim Bridenstine, obecny szef NASA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij