REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla20.11.19 (06:41)

Życia poza Ziemią coraz bardziej prawdopodobne. Jest jedno ale

Badacze znaleźli wiele planet, na których mogłoby rozwinąć się życie. Większość z nich obraca się wokół dwóch gwiazd. Jednak nawet jeśli którąś z nich zamieszkują kosmici, na razie nie mamy szans się z nimi skontaktować. Z bardzo prostego powodu.
Дмитрий Ларичев / iStock.com

W ramach nowego badania naukowcy porównali Ziemię i Marsa Zespół badaczy z Georgia Institute of Technology School of Physics sprawdził różnicę kątów pochylenia osiowego obydwu planet. Stwierdzili, że łagodne nachylenie Ziemi sprzyja rozwinięciu się życia, natomiast ostry kąt Marsa jest znacznie mniej przyjazny.

Po tym odkryciu badacze przyjrzeli się naszemu najbliższemu sąsiadowi. Sprawdzili, czy Ziemia przetrwałaby w układzie Alfa Centauri, który zawiera gwiazdy i planety pozasłoneczne położone najbliżej naszej planety. Wnioski nie były optymistyczne.

REKLAMA

Wtedy rozciągnęli poszukiwania na cały wszechświat i znaleźli wiele "bliźniaków" Ziemi. Badaczy zdziwiła duża liczba planet, na których mogłoby istnieć życie. Wiele planet obraca się jednocześnie wokół dwóch gwiazd, a z tego około 87 proc. najprawdopodobniej ma podobny kąt pochylenia osiowego do Ziemi.

Zobacz też: Wystrzeliła z czarnej dziury. Naukowcy bacznie ją obserwują

Układy z wieloma gwiazdami są powszechne, około 50 proc. gwiazd ma gwiazdę towarzyszącą. Tak więc badanie to można zastosować do dużej liczby układów planetarnych - powiedziała dr Gongjie Li, współautorka badania.

Dlaczego nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić ani tym bardziej podjąć próby kontaktu z kosmitami? Wszystkie "bliźniaki Ziemi" są za bardzo oddalone od naszej planety - informuje "Independent". Na razie nie dysponujemy technologią, która umożliwiłaby wysłanie choćby sondy kosmicznej w nadziei na znalezienie na nich życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij