Wróć na
Dagmara Smykla
|

Życia poza Ziemią coraz bardziej prawdopodobne. Jest jedno ale

179
Podziel się

Badacze znaleźli wiele planet, na których mogłoby rozwinąć się życie. Większość z nich obraca się wokół dwóch gwiazd. Jednak nawet jeśli którąś z nich zamieszkują kosmici, na razie nie mamy szans się z nimi skontaktować. Z bardzo prostego powodu.

Życia poza Ziemią coraz bardziej prawdopodobne. Jest jedno ale
(iStock.com, Дмитрий Ларичев)
bCIhzWKt

W ramach nowego badania naukowcy porównali Ziemię i Marsa Zespół badaczy z Georgia Institute of Technology School of Physics sprawdził różnicę kątów pochylenia osiowego obydwu planet. Stwierdzili, że łagodne nachylenie Ziemi sprzyja rozwinięciu się życia, natomiast ostry kąt Marsa jest znacznie mniej przyjazny.

Po tym odkryciu badacze przyjrzeli się naszemu najbliższemu sąsiadowi. Sprawdzili, czy Ziemia przetrwałaby w układzie Alfa Centauri, który zawiera gwiazdy i planety pozasłoneczne położone najbliżej naszej planety. Wnioski nie były optymistyczne.

Wtedy rozciągnęli poszukiwania na cały wszechświat i znaleźli wiele "bliźniaków" Ziemi. Badaczy zdziwiła duża liczba planet, na których mogłoby istnieć życie. Wiele planet obraca się jednocześnie wokół dwóch gwiazd, a z tego około 87 proc. najprawdopodobniej ma podobny kąt pochylenia osiowego do Ziemi.

bCIhzWKv

Zobacz też: Wystrzeliła z czarnej dziury. Naukowcy bacznie ją obserwują

Układy z wieloma gwiazdami są powszechne, około 50 proc. gwiazd ma gwiazdę towarzyszącą. Tak więc badanie to można zastosować do dużej liczby układów planetarnych - powiedziała dr Gongjie Li, współautorka badania.

Dlaczego nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić ani tym bardziej podjąć próby kontaktu z kosmitami? Wszystkie "bliźniaki Ziemi" są za bardzo oddalone od naszej planety - informuje "Independent". Na razie nie dysponujemy technologią, która umożliwiłaby wysłanie choćby sondy kosmicznej w nadziei na znalezienie na nich życia.

bCIhzWKB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCIhzWKW
KOMENTARZE
(179)
mak444
8 miesięcy temu
tak wszyscy z uporem fascynujecie się tym że gdzieś we wszechświecie jest prawdopodobnie życie, ale dlaczego nikt nie martwi się tym że obecnie życie jest na ziemi ale nie wiadomo jak długo jeszcze będzie.
robert
8 miesięcy temu
TAMCI TEŻ SIĘ ZASTANAWIAJĄ JEST INNE ŻYCIE CZY GO NIE MA
Staś
8 miesięcy temu
Układ słoneczny jest bardzo młodym układem. A największym głosicielem że odwiedzali nas Obcy są religie. Religie głoszą że ,,Bóg przybył z Nieba i zstąpił na Ziemię''. Czyli głoszą że odwiedziła nas wysoko rozwinięta cywilizacja, zdolna do podróży między układami planetarnymi, którą ówcześni ludzie wzięli za Boga. Działanie techniki, której nie rozumieli wzięto za cuda, a medycyny, za cudowne uzdrowienia. Gdy Obcy odlatywali to ludzie myśleli że to wniebowstąpienie Boga do Nieba. Powstały religie zaczęto modlić się o ich powrót i modlą się do dziś !
bCIhzWKX
Remo
8 miesięcy temu
Jak nas skolonizują, to trzeba będzie komunizm im sprzedać...
interesujące
8 miesięcy temu
Ciekawe co na to wierzący. A jak tam mają innych Panbuków?
Najnowsze komentarze (179)
Powątpiewając...
8 miesięcy temu
Fanatycy religijni przodują w wybijaniu o mordowaniu innych ludzi. I skoro nie wierzą w naukę to dlaczego chodzą leczyć się do szpitala. Przecież ich życie jest w rękach ich rzekomego Boga. Hipokryci.
Mjot
8 miesięcy temu
Życie istnieje na bilionach planet w całym wszechświecie. Bilony cywilizacji. To ze z nimi się nie kontaktujemy to tylko dlatego ze jesteśmy jedna z najmłodszych cywilizacji i jesteśmy dla innych zbyt prymitywni.
Ziemianin
8 miesięcy temu
Skonczcie ludzie plodzic sie jak kroliki to na ziemi tez fajnie bedzie !!!
dragon34
8 miesięcy temu
Mak444 naukowcą nie chodzi o to by zapraszać ich przecież na facebooka a raczej o znalezienie planety podobnej do ziemi by w przeszłości można było zacząć przesiedlanie przeludnionej ziemi.To jest ich priorytet.:)
pewno
8 miesięcy temu
Może i jest ale się ukrywa bo największym szkodnikiem jest człowiek i nie chcą mieć z nami nic do czynienia
Przemo
8 miesięcy temu
No takiej teorii to się nie spodziewałem, owszem kąt nachylenia ziemi jest ważny ale to nie odpowiada, a życie na planecie, kąt nachylenia ziemi w tym przypadku odpowiada za pory roku, a po za tym kąty poszczególnych planet będą się różnić bo to spowodowane jest tym że są planety różnej wielkości i różnej masie i są w różnych odległościach od słońca, gdzie nasza gwiazda wytwarza pole grawitacji, która działa z różna siłą na planety, w przypadku ziemi ta grawitacja pozwala na to by nasza planeta była żywa, a to czy jest jest życie w kosmosie?, moim zdaniem nie ma, ale to tylko moje zdanie, póki nie nie nawiążemy kontaktu z inną inteligentną formą życia musimy uznawać że nie ma życia w kosmosie, a po drugie całe to UFO to tak naprawdę nie wiemy z skąd przylatuje nie można zakładać że z kosmosu, równie dobrze mogą przybywać z dna oceanów, o których nie wiele wiemy, a po trzecie obcy nie chcą z nami kontaktu, bo nie można nam zaufać, z powodu to jacy my jesteśmy, wojny, wyzysk, agresja.
AS
8 miesięcy temu
Ja bym wyslal sondę za sondą z napedem atomowo-solarnym o predkosci >c.
GS
8 miesięcy temu
Wszechświat jest ogromny i pełny życia, ale nasz prymitywny umysł nie znalazł jeszcze sposobu na przemieszczanie się z pominięciem czasu, i dobrze bo co my ludzie moglibyśmy zanieść na inną planetę.
bCIhzWKP
Roko
8 miesięcy temu
Najbliższym naszym sąsiadem jest Wenus w ramach ścisłości
ap
8 miesięcy temu
Po co pchać się w Kosmos jak dla człowieka zaprojektowano Ziemię. Masz powietrze, wodę, pożywienie i układy fizjologiczne do ich wykorzystania dla podtrzymania swego istnienia i gatunku.U astronautów zaobserwowano zmianę struktury mięśnia sercowego po długotrwałym pobycie na orbicie okołoziemskiej. Trzeba by zmienić zaprogramowaną strukturę anatomiczną człowieka.
ho2
8 miesięcy temu
na planecie ALF jest biuro PIS - coś jeszcze w temacie ?
Ja_K
8 miesięcy temu
Nie rozumiem, po co wydawać tyle kasy na poszukiwanie inteligentnych form życia na innych planetach. Takie same poszukiwania z podobnym stopniem naukowej fascynacji można by przeprowadzić w polskim parlamencie na przykład. No właśnie, ostatnio podobno analiza słowotoku mówniczego wskazała na pojawienie się jakichś niekoniecznie płytkich form inteligencji w tym budynku. Po tylu latach.
talky
8 miesięcy temu
Ci badacze to bezbożnicy jacyś. Niech spytają Jędraszewskiego. co o tym sądzi.
młody
8 miesięcy temu
gdzieś tam prawdopodobnie też żyją ludzie, być może dinozaury, tylko nie wiadomo jak to ewoluowało....
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić