Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

15 676 zł z ZUS. Wypłaty już ruszyły. Zobacz, komu się należy

63

Aż 15 676 zł może wpłynąć na konto z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - podaje infor.pl, donosząc, że ruszyły wypłaty świadczenia wspierającego. Oprócz bieżącej należności, na konto trafi też wyrównanie za trzy miesiące.

15 676 zł z ZUS. Wypłaty już ruszyły. Zobacz, komu się należy
15 676 zł z ZUS. Wypłaty już ruszyły. Zobacz, komu się należy (Getty Images, Proximo)

Od początku bieżącego roku pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami mogą zabiegać o świadczenie wspierające. W tym przypadku nie obowiązuje kryterium dochodowe. Poza tym prawo do świadczenia nie jest uzależnione od tego, czy osoba niepełnosprawna korzysta z innych form wsparcia.

Wysokość pomocy jest uzależniona od potrzeb. Decyzję w tej sprawie wydaje wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Luna o Eurowizji, hejcie i swoim samopoczuciu. "To były takie igrzyska śmierci"

Serwis infor.pl donosi, że obecnie świadczenie wspierające może wynosić od 712 do 3 919 zł. Tym samym trafiające na konta wyrównania za trzy miesiące osiągają wysokość od 2 136 zł do 11 757 zł. Do tego oczywiście trzeba doliczyć bieżące należności.

Warto pamiętać o tym, że świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z potrzebą wsparcia określoną na 87-100 punktów mogą zabiegać o pomoc od 2024 roku. Osoby z 78-86 punktami od 2025, a od 2026 - z 70-77 pkt.

Co zrobić, by uzyskać świadczenie wspierające?

"Aby otrzymać świadczenie wspierające, złóż wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON)" - informuje ZUS.

Wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego możesz złożyć dopiero wtedy, gdy decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia wydana przez WZON stanie się ostateczna. Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stanie się ostateczna po upływie 14 dni od dnia jej doręczenia, jeżeli w tym terminie nie złożysz wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeżeli złożysz taki wniosek, WZON po jego rozpatrzeniu wyda decyzję, która stanie się ostateczna w dniu jej wydania - podkreślono.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić