Marcin Lewicki| 

300 złotych zostanie w kieszeni. Wystarczy złożyć jedną deklarację

17

Każdy pracownik może zaoszczędzić co miesiąc 300 złotych. Wystarczy, że złoży deklarację PIT-2. Pracodawca nie może odmówić przyjęcia oświadczenia, a to skutkuje comiesięcznym wzrostem wynagrodzenia. Co zrobić, aby zaoszczędzić tak dużą kwotę i kto może skorzystać z tego prawa?

300 złotych zostanie w kieszeni. Wystarczy złożyć jedną deklarację
300 złotych może zostać w Twojej kieszeni. Wystarczy jedna deklaracja (WP, Tomasz Sąsiada)

Deklaracja PIT-2 związana jest z wprowadzeniem podatkowego Nowego Ładu za czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości. Służy do obliczania składek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Oświadczenie składa się raz, przy podpisywaniu umowy z nowym pracodawcą. Korzyści wynikające ze złożenia deklaracji zauważysz już przy pierwszej wypłacie.

Dzięki PIT-2 kwota Twojego wynagrodzenia będzie wyższa o 300 złotych w stosunku do osób, które nie zadeklarowały, że chcą skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zgrzyt ws. propozycji Tuska. "Złapałem się za swoją samorządową kieszeń"

Kto może skorzystać z takiego przywileju?

Lista osób, które mogą skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek jest bardzo długa. To nie tylko pracownicy, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę.

Deklarację PIT-2 możesz złożyć również wtedy, gdy jesteś emerytem lub rencistą, prowadzisz działalność gospodarczą, działasz na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie oraz najmujesz nieruchomości.

Z oświadczenia nie mogą skorzystać natomiast osoby, których dochód nie jest opodatkowany. Mowa tu o rentach socjalnych, stypendiach, świadczeniach rodzinnych lub dochodach ze stosunku pracy, które nie podlegają podatkowi (np. umowa zlecenie dla osób poniżej 26 roku życia).

Zastosowanie deklaracji ma związek z kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że Sejm ma niedługo procedować projekt posłów Konfederacji w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych.

Co z osobami, które nie złożą PIT-2? Nie stracą swoich środków. Otrzymają je po rocznym rozliczeniu, przy zwrocie nadpłaconego podatku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić