Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OSK
|
aktualizacja

500 plus po nowemu. Ważna zmiana w ZUS od 1 czerwca

48
Podziel się:

Od 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy w programie "Rodzina 500 plus". Jeśli rodzice chcą uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia, muszą jak najszybciej złożyć wniosek. Najlepiej zdążyć przed końcem maja. Jakie terminy wypłat przewiduje ZUS?

500 plus po nowemu. Ważna zmiana w ZUS od 1 czerwca
W tym roku trzeba znów wypełnić wniosek, by otrzymać świadczenie 500 plus (money.pl, KI)

Od 1 czerwca wypłatami 500 plus na dziecko zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To data rozpoczęcia nowego okresu rozliczeniowego. Od tego czasu zmienią się również terminy przelewów, ponieważ każdy rodzic będzie miał przypisany dzień miesiąca, w którym otrzyma pieniądze ze świadczenia.

ZUS wyjaśnia nowe terminy 

Zgodnie z zapowiedzią ZUS, nowe przypisane terminy przelewów będą odpowiadały: 4,7,9,14,18 lub 20 dniu miesiąca. Jeśli termin będzie wypadał w dniu wolnym od pracy, przelew zostanie zrealizowany odpowiednio wcześniej. Termin płatności będzie oznaczał dzień, w którym środki muszą już być na koncie rodzica. Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca i potrwa aż do 31 maja 2023 roku. 

Jak najszybciej złóż wniosek, żeby nie czekać na pieniądze

Harmonogram na stronie ZUS informuje o tym, kiedy można spodziewać się świadczenia po wypełnieniu wniosku w odpowiednich terminach wraz z wymaganymi dokumentami: 

  • do 30 kwietnia 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2022 r.,
  • od 1 do 31 maja 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2022 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2022 r.

Niestety, minął już termin, w którym najkorzystniej było złożyć wniosek, ale warto dopilnować terminu i złożyć go do końca maja, aby otrzymać świadczenie do 31 lipca 2022 roku. Pieniądze będą wpływały na numer konta, który został wskazany przez rodzica lub opiekuna dziecka. 

Gdzie złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy?

Wnioski o 500 plus można składać jedynie internetowo za pomocą platformy PUE ZUS, bankowości elektronicznej i portalu informacyjno-usługowego Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl. Niestety nie ma możliwości złożenia wniosku osobiście w urzędzie. W każdej jednostce ZUS są dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS planuje także otwarcie mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach takich jak Poczta Polska czy KRUS, by ułatwić dostęp i pomoc w składaniu wniosków. 

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
P.boz
miesiąc temu
Właśnie jakie to jest obłudne zabierają nam żeby dać drogim ja też miałam dzieci i nic nie dostałam ani na jedno Patologi niech chyca się roboty a nie dzieci robić dla 500+ Jestem przeciwna takim świadczeniom Lepiej niech podniosą na wypłacie bo wszystko tak strasznie zdrożało Żeby mieć godnie zyc
Ett
miesiąc temu
500+ Czyli dziś defakto ok.380
Kacella
miesiąc temu
Ludzie dlaczego Wy nie rozumiecie, że rząd nic nie daje. Jednym musi zabrać żeby innym dać. Ja też biorę 500 plus , bo mi się należy. Ale po stokroć wolałabym tego nie brać a w zamian mieć godną płacę za pracę i mniejsze podatki, zusy i inne uszczuplenia oraz krzywdzące opłaty. Prowadzę działalność, więc wiem o czym mówię. Płacimy za to wszystko co niby rząd daje. Taka jest bolesna prawda.
Jag
miesiąc temu
Ja biorę 500+ które idzie na opłacenie przedszkola lub na ubrania i inne potrzebne rzeczy dziecku. Jesteśmy normalną rodziną bez nałogów. Mąż pracuje, ja na razie z problemów zdrowotnych nie mogę podjąć pracy, ale gdy tylko sytuacja się poprawi to napewno będę szukać. Nie rozumiem dlaczego ludzie wyzywają od patologii osoby pobierające te świadczenia. Nie wszyscy są tacy sami
Roki
miesiąc temu
Do roboty weźcie się nieroby a nie po 500 łapy wyciągać
ZUS/STRAJK
miesiąc temu
ZUS (pracownicy) będzie strajkował i wszystkie świadczenia zostaną wstrzymane do uzyskania porozumienia, pozdrawiam wszystkich...bez środków do życia.
Agnieszka
miesiąc temu
A nie można prościej kiedy konkretnie będą wypłacać danego miesiąca. Sama siebie zablokowałam. Na świadczeniu pielęgnacyjnym nie można podjąć dodatkowej pracy. Dylemat zrezygnować swiadczenie pielegnacyjne poprawa raktydalnie u syna, bo jedziemy na rehabilitację czy pójdź do pracy. Rehabilitacyjna jest dzienna, więc na wieczorną zmianę spokojnie bym mogła idź do pracy, mąż w domu. Na świadczeniu nie można, nawet bez umowy. Boją się kontroli firmy. Wynajem mieszkania beż mieszkaniówki. Praca przepada mi, do innej formy wsparcia z mopsu się nie należy. Czyli człowieku radź sobie sam przez pracy zawodowej. Państwo niestety pozbawia ludzi pracy proponując swiadczenie pielegnacyjne, czy dodatek do żłobka. Ale czy bez tego radzimy sobie? Nasi rodzice radzili sobie. Tak ale wielu dzieci nie zostało wyleczonych, czy wykształconych.
Amelita55
miesiąc temu
Pomoc sama w sobie nie jest zła, póki nie robi krzywdy drugiemu człowiekowi. Sama jestem matką dwójki dzieci. Na początku byłam w domu z dziećmi (do momentu pójścia dzieci do przedszkola-3latka) ale miałam serdecznie dość siedzenia w domu. Myślsłam że zwariuje. Teraz jestem czynna zawodowo. I zachowanie równowagi w życiu sprawia że na wszystko patrze inaczej. Dziwię się madkom które się ograniczają i uwsteczniają (mam tu na myśli madki które choć mają zdrowie fizyczne i sposobność aby pracować zostają w domu aby wypić kawkę że znajoma iść do fryzjera czy na paznokcie). Myślę że 500+ mogłoby być przyznawane dalej ale w innej formie -np. Bon aby opłacić Przedszkole/szkole / zajęcia dodatkowe zakup przyborów szkolnych składki (jedynie szkolne) zakup książek. Tak naprawdę bony tylko i wyłącznie związane z edukacja. I jeśli okazało by się że taka madka na w/w potrzeby potrzebuje jedynie 200zl to tyle jej przysługuje. Nie 500+ tylko 200+. Dzieki temu powstały by nowe miejsca pracy w zlobkach/przedszkolach itp. Rodzice zaczęli by inwestować w dzieci, zapewniać im rozwój a nie przeznaczać kasę na własne potrzeby. A dziecko trzeba ubrać nakarmić samemu a nie chodzić na paznokcie kawę czy fryzjera
Dario
miesiąc temu
Jest takie powiedzenie że każdej .urwie się kiedyś .urwie i pieniążki powoli się kończą na ,500+ i inne socjale wszystko jest kwestią czasu
Ulabiz
miesiąc temu
Co wy jecie do cholery,że wam tak drogo!!!!!!!?????
Darlin🐾
miesiąc temu
Jestescie co niektorzy jak psy wyglodniale na kasę . Tez mam ciezko. Nie ich wina.. Zgłoscie sie Do Rosji.. Nie życzę nikomu wojny.. Nie ze strony gazety telewizora.. Czlowieczenstwo to tez wyciagniecie reki pomoc.. .. Notabene są orzechy... Ale w kazdym spoleczenstwie są .. Nie badzcie nimi.. A polityczne sie tu nie wypowiadam i szykującyym odpowiadam nie za żadna frakcja bo co robią z polską to innna bajka.. Prosty człowiek.
Wanda
miesiąc temu
Proszę o pomoc dla mojej znajomej która choruję na schizofrenię psychicznie wogóle nie wychodzi z domu sms o treści pomoc 7094 na numer 75165 koszty to 6.15 .fundacja Avalon. Może ktoś wie że choroba psychiczna niszczy życie chorego z pracy się takiego człowieka zaraz zwalnia lub nigdzie go nie zatrudnia.taki ktoś ma przekichane. Jeśli ktoś to rozumie to pomoże .
Gość
miesiąc temu
Mam już dość tych Ukraińcow w Gdansku jest ich wielu panoszą się jak by byli u siebie
Charakterna
miesiąc temu
Ale KDR to już przesada:/Nie dość że mają kasę to jeszcze zniżki? A jak ktoś ma 1-2 dzieci to gorszy sort?? A bezdzietni to pariasi?! DYSKRYMINACJA.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić