Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Babcia i dziadek mogą dostać 800 plus. Są jednak specjalne warunki

31

Od 1 lutego 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmować wnioski na kolejny okres wypłaty programu 800 plus. Okazuje się, że o środki ze świadczenia mogą ubiegać się nie tylko rodzice dziecka, ale także jego dziadkowie. Muszą spełnić jednak kilka warunków.

Babcia i dziadek mogą dostać 800 plus. Są jednak specjalne warunki
Dziadkowie również mogą otrzymać świadczenie 800 plus (Pixabay)

Od 2024 roku świadczenie na dziecko wzrosło z 500 do 800 złotych. Pieniądze wypłacane są rodzicom, którzy mają przynajmniej jedną pociechę w wieku do 18 roku życia.

Każdy opiekun prawny musi przynajmniej raz w roku złożyć wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia. ZUS informuje o takiej konieczności, a chęć wydłużenia prawa do otrzymywania 800 plus można wyrazić np. przez bankowość elektroniczną lub profil zaufany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Babcia+. Rodzic zyska, dziadkowie stracą? Ekspert ocenia rządowy pomysł

Nie tylko rodzice. Komu przysługuje 800 plus?

Okazuje się, że do pobierania świadczenia 800 plus uprawnieni są nie tylko rodzice dziecka. W niektórych przypadkach pieniądze mogą otrzymać jego dziadkowie.

Są to wyjątkowe sytuacje, gdy babcia i dziadek sprawują prawną opiekę nad małoletnim (np. są dla niego rodziną zastępczą, jeżeli rodzice nie żyją lub zrzekli się praw do opieki).

Co muszą zrobić dziadkowie, aby dostać środki z programu 800 plus? Procedura jest prosta. Najpierw przez system ZUS PUE konieczne jest złożenie wniosku na odpowiednim formularzu SW-O. To procedura przeznaczona m.in. dla rodzin zastępczych.

Następnie opiekunowie prawni (podobnie jak rodzice) muszą złożyć wniosek o uruchomienie świadczenia przez Internet lub w gminie. Teraz pozostaje czekać na przelew środków.

Dodajmy, że świadczenie 800 plus może być dzielone na kilka osób. Dzieje się tak w przypadku, gdy np. opiekunowie dziecka są po rozwodzie, ale obydwoje zajmują się małoletnim - naprzemiennie. W takim przypadku obydwoje otrzymają przelew po 400 złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić