Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Bank Światowy ostrzega: czeka nas największy kryzys gospodarczy od 150 lat

169

Bank Światowy ostrzega, że pandemia koronawirusa może doprowadzić do największego kryzysu gospodarczego od 1870 roku. Jego skutkiem będzie gwałtowny wzrost poziomu ubóstwa na całym świecie.

Bank Światowy ostrzega: czeka nas największy kryzys gospodarczy od 150 lat
Koronawirus doprowadzi do kryzysu gospodarczego (Getty Images)

Bank Światowy szacuje, że światowa gospodarka skurczy się w tym roku o 5,2 proc. Będzie to największa recesja od 80 lat. Jednak liczba krajów, które odniosą straty gospodarcze, będzie tak duża, że ​​skala kryzysu będzie najgorsza od 150 lat - przekazała w raporcie instytucja.

Kryzys może pozostawić długotrwałe blizny i stanowić poważne globalne wyzwanie - powiedziała Ceyla Pazarbasioglu, wiceprezes grupy Banku Światowego ds. sprawiedliwego wzrostu, finansów i instytucji.

Koronawirus może doprowadzić do wzrostu ubóstwa na całym świecie

Ekonomistka twierdzi, że pandemia koronawirusa może doprowadzić 70-100 milionów ludzi do skrajnego ubóstwa. Wcześniej prezes Banku Światowego ostrzegał, że grozi to 60 milionom.

Zgodnie z raportem, w najgorszym przypadku PKB w 2020 r. może spaść nawet o 8 proc. Najlepszy scenariusz przewiduje natomiast recesję wynoszącą ponad 3 proc.

Bank Światowy przewiduje, że w 2021 r. nastąpi odbicie gospodarcze przy wzroście na poziomie 4,2 proc. Istnieje jednak ryzyko drugiej fali epidemii koronawirusa, która może pogłębić kryzys.

Zobacz także: Gospodarka już odmrożona? "Nieporozumienie. Kryzys dopiero się zbliża"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić