Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KKG
|

Dramat. Bardzo złe wieści dla polskich seniorów

579
Podziel się:

Drożyzna i rosnące ceny żywności szczególnie boleśnie odbijają się na seniorach. Emeryci, by obniżyć koszty życia, chętnie korzystają z barów mlecznych, w których można tanio i zdrowo zjeść. Niestety, ich los jest niepewny. Państwowe dopłaty do posiłków to kropla w morzu potrzeb.

Dramat. Bardzo złe wieści dla polskich seniorów
Właściciele barów będą apelować do resortu finansów o zmianę przepisów i większe pieniądze. Bez tego wiele tanich jadłodajni upadnie (PAP/EPA, Jacek Bednarczyk)

Jak informuje wtorkowy dziennik "Fakt", w Polsce działa prawie 100 barów mlecznych, które dotuje państwo. Jednak wobec szalejącej inflacji i stale rosnących cen żywności dopłaty nie wystarczają.

Jadłodajnie będą upadać

Dlatego właściciele barów będą apelować do resortu finansów o zmianę przepisów i większe pieniądze – czytamy w "Fakcie". Bez tego wiele tanich jadłodajni upadnie.

Drożeje wszystko: od warzyw, które kupujemy od rolników, po prąd, czynsze czy koszty pracy – wylicza "Faktowi" Kamil Hagemajer, właściciel sieci barów mlecznych w Warszawie, w tym popularnego "Prasowego" i dodaje, że już działa na granicy opłacalności.
Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Dziennik przypomina, że jeśli przedsiębiorca prowadzący bar mleczny chce dostawać państwowe dotacje, nie może podnosić marży (maksymalnie 58 proc.). Właściciele barów znaleźli się więc w pułapce.

Jak wyliczają, obecnie porcja kosztuje 7-8 zł, ale w przyszłym roku cena wzrośnie do 10 zł. Taka kwota może być barierą dla skromnie żyjących studentów i emerytów, którzy bary mleczne odwiedzają najczęściej.

14 zł za obiad w Sejmie

Jedyny ratunek to podniesienie dotacji z budżetu państwa. Jak czytamy w "Fakcie", w tym roku rząd na działanie barów mlecznych zapewnił 20,2 mln zł, w 2022 r. chce dać jedynie o 20,3 mln zł – to o 0,5 proc. więcej. A inflacja rośnie w zawrotnym tempie. W listopadzie wyniosła 7,7 proc.

A ja jak jest w Sejmie? "Fakt" porównuje sytuację barów mlecznych do sejmowej restauracji, należącej do Kancelarii Sejmu, która co roku ogłasza przetargi na dostawy produktów. Za dwudaniowy obiad parlamentarzyści płacą jedynie 14 zł.

Restauracja przynosi ogromne zyski, tylko w zeszłym roku, mimo pandemii przyniosła prawie 1,9 mln zł dochodów Kancelarii Sejmu – czytamy w "Fakcie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(579)
Jacek
7 miesięcy temu
Dawne bary mleczne zlikwidowano lub upadły, bo tę działalność przejął kościół i caritas. Zaraz tam, gdzie kasa i jedzenie kościół kładzie łapę, bo na ludziach najlepiej się zarabia i okrada ich. Jakoś komunę stać było na dotowanie tych barów, a było ich nie mało w każdym mieście. Zgroza, tak żyje się teraz w katolickim kraju i pod ich rządami. O cmentarzach jak czytam, to umierać będzie strach. Najlepiej będzie zniknąć gdzieś i zabić się, aby rodzinie nie robić kłopotów i narażać ich na koscielne koszta. Kto to widział, aby wszystko dać w łapy kościoła. To musi się skończyć.
Nikola
7 miesięcy temu
Rząd podniesie dotację dla barów mlecznych o 100 tysięcy złotych. A na tarczę wydrukowali pustego pieniądza 200 miliardów. Dlatego mamy taką inflację
senior
7 miesięcy temu
Proponuję eutanazję na dzień po wyrzuceniu na emeryturę,wielu jest emerytów,którzy by popracowali ale pracodawcy wyrzycają z pracy aby nie wypłacać odprawy albo pod pretekstem wymieniają na młodszy model.Eutanazja i problem z głowy.Nie będą wybierać,nie będą obciążeniem.
Emeryt.
8 miesięcy temu
Każdy jak pracował i płacił składki tak dzisiaj ma, rentę czy emeryturę. Jak brało się pod stołem, to teraz płacz że mało.
zawsze
8 miesięcy temu
takie niegodne informacje, wywołujące niepokój, nazywano krecią robotą, ale to za łagodne określenie na tą niegodziwość.
Wojciech
8 miesięcy temu
A CO ROBI CARITAS TAM TEŻ SIĘ PŁACI ZA DARMO NIE MA NIC NIESTETY
frajerka
8 miesięcy temu
Chcesz jeść płać taka prawda pracuję i mam ciągle dopłacać do bezrobotnych, choć muszę pracować, a jak nie pracowałam to nic mi się nie należało. Do seniorów do ich barów, do dzieci. A mi kto dopłaci niepełnosprawna osoba, zmuszona do pracy wychowująca dziecko, które ostatnie wychodzi ze świetlicy.
LLLLLLL
8 miesięcy temu
Może wreszcie emeryci zmądrzeją.
Kika
8 miesięcy temu
Posłowie mimo horendalnych pensji jeszcze obiad mają za 12-14 zł,a emeryt by wyżyć musi kupić kości i ugotować zupę na dwa dni za 3 zł,tak płaci się seniorom za pracę,wychowanie dzieci!!SAMO ŻYCIE
8787
8 miesięcy temu
Po 3 i następnych dawkach i tak nie będzie miał już kto tam wstępować
RAZ
8 miesięcy temu
Bary,barami portalu,tam artykuł niżej jest napisane że Musk robi eksperymenty na mapach w sprawie czipow,na nas też przyjdzie czas,ale robię to też pod przykrywką,jak pod Hamburgiem ,Niemcy męczyłem zwierzęta w laboratorium,SWIAT PRZEJELI PSYCHOPACI,CHINY AMERYKA I ZYDZI,wirusa też wypuszczono celowo ,a nas zabijają.po mały....
Były zwolenni...
8 miesięcy temu
"a rząd i tak się wyrzywi" - skąd ja to pamiętam ??!..
jaico
8 miesięcy temu
16 tke nie pomijając 15tej emerytury, trzeba wyliczyć. A 17tk otrzymają wybrani, którzy pracą si nie skalali byli zdrowi.
Zuza
8 miesięcy temu
Ale tytuł "Dramat dla seniorów" chyba lekko przesadzony. Kliknęłam, bo myślałam że będą seniorów usypiać 😉
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić