Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Bezrobocie w Polsce najniższe od 25 lat

48

Aktualna stopa bezrobocia w Polsce wynosi 8,3 proc. W praktyce oznacza to aż o 22,8 tys. mniej osób bez pracy niż odnotowano w sierpniu. To najlepszy wynik od 1991 r.

Bezrobocie w Polsce najniższe od 25 lat
(Shutterstock.com)

O pracę najłatwiej jest w Wielkopolsce. Stopa bezrobocia wynosi tam 5,1 proc., czyli z punktu widzenia rynku jest praktycznie niezauważalna. Najgorsza sytuacja jest natomiast w woj. warmińsko-mazurskim (13,7 proc.), jednak tam poziom bezrobocia spada najszybciej w kraju. W całej Polsce płatnego zajęcia poszukuje 1,3 mln osób - informuje "Gazeta Wyborcza".

Bezrobotnych kobiet jest o 5 proc. więcej niż mężczyzn. Jedna i druga grupa to zazwyczaj osoby bez wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Rośnie też liczba osób po pięćdziesiątce, które poszukują pracy. Jednak według analityków z punktu widzenia pracownika sytuacja na rynku jest bardzo dobra. Malejące bezrobocie powoduje wzrost wynagrodzeń, a także mniejszą rotację w firmach.

Wobec rosnącego popytu na kadry i negatywnych zmian demograficznych coraz bardziej widoczne stają się trudności pracodawców z pozyskaniem kandydatów na rynku. 40 proc. polskich firm deklaruje problemy rekrutacyjne i jest to jedno z najwyższych wskazań w całej Europie - mówi Krzysztof Inglot z firmy Work Service.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić