Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce najniższe od 25 lat

34
Podziel się:

Aktualna stopa bezrobocia w Polsce wynosi 8,3 proc. W praktyce oznacza to aż o 22,8 tys. mniej osób bez pracy niż odnotowano w sierpniu. To najlepszy wynik od 1991 r.

Bezrobocie w Polsce najniższe od 25 lat
(Shutterstock.com)

O pracę najłatwiej jest w Wielkopolsce. Stopa bezrobocia wynosi tam 5,1 proc., czyli z punktu widzenia rynku jest praktycznie niezauważalna. Najgorsza sytuacja jest natomiast w woj. warmińsko-mazurskim (13,7 proc.), jednak tam poziom bezrobocia spada najszybciej w kraju. W całej Polsce płatnego zajęcia poszukuje 1,3 mln osób - informuje "Gazeta Wyborcza".

Bezrobotnych kobiet jest o 5 proc. więcej niż mężczyzn. Jedna i druga grupa to zazwyczaj osoby bez wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Rośnie też liczba osób po pięćdziesiątce, które poszukują pracy. Jednak według analityków z punktu widzenia pracownika sytuacja na rynku jest bardzo dobra. Malejące bezrobocie powoduje wzrost wynagrodzeń, a także mniejszą rotację w firmach.

Wobec rosnącego popytu na kadry i negatywnych zmian demograficznych coraz bardziej widoczne stają się trudności pracodawców z pozyskaniem kandydatów na rynku. 40 proc. polskich firm deklaruje problemy rekrutacyjne i jest to jedno z najwyższych wskazań w całej Europie - mówi Krzysztof Inglot z firmy Work Service.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(34)
chlop panszcz...
6 lat temu
prace zawsze sie znajdzie gorzej z przyzwoitymi zarobkami moi mili dodam mieszkanie wynajmuje z rachunkami 1000 zl przyjechalem z zgranicy gdzie zarabialem dobrze ale chce mieszkac w ojczyznie bo mi tu jest lepiej na duszy zarobie 1600 z tego 150 zl miesiecznie na paliwko do pracy mamy 1150 zl i tak sobie mysle co ja tu robie po co bylo tyle staran moich przodków zeby Polska instaniala i czy my musimy byc ciagle na kolanach czy nie mozemy sie podniesc i prosperowac w dostatku
bumbruk
6 lat temu
to znaczy ze nastepni nadajacy sie do pracy wyjechali a biznesmeny robia kase ukraincami
student zaocz...
6 lat temu
Dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych. Pracuję właściwie od 17 roku życia, od 18 do dzisiaj nie było jednego dnia, żebym nie miała zajęcia. Każda nowa praca wiązała się z lepszymi pieniędzmi i warunkami, a teraz mam dwie, bo z racji odbywanego stażu poproszono mnie o zostanie na dłużej. Wystarczy chcieć się nauczyć, coś sobą reprezentować i nie mieć nie wiadomo jakich wymagań na samym początku, a krzywda wam się nie stanie.
xyz
6 lat temu
"Brak wykształcenia" - słowo klucz. I jeszcze brak chęci do nauki czegokolwiek. Mam znajomych na dziennych studiach, którzy nie są świadomi nawet tego, że istnieje więcej niż jedna stawka VAT, ale jak idą na rozmowy to oczekują nie wiadomo czego. Prawda jest taka, że zawsze zaczyna się od najniższych stanowisk (i jest to też najzdrowszy sposób budowania swojej wartości, ma się potem solidną podstawę) a im wcześniej się zacznie tym lepiej dla nas. No ale jasne, że lepiej całe studia przebimbać, niż podjąć ten wysiłek i zacząć pracować ucząc się jednocześnie. ;)
buziaczek
6 lat temu
super a do tego prosimy na dokładkę bezrobotnych którzy sami się wypisali bo dostali 500 + lecz nadal pozostają bezrobotni oraz tych którzy wyjechali bo mieli dość czekanie na zmiany
Emigrant-29le...
6 lat temu
hahaha 3 miliony mlodych wyjechalo a wy sie cieszycie ze wam wskazniki bezrobocia spadly. A na starosc bedziecie zeby w sciane wbijac bo nie bedzie komu robic na wasze emerytury!
Antek
6 lat temu
Dziękujcie Cebulaki za dobroć Panu Prezesowi
red
6 lat temu
młodzi uciekają to i praca się znajdzie, szkoda tylko że za psie pieniądze i warunki...
emigrant
6 lat temu
Łatwo o prace ??? Bezrobocie najniższe od 25lat ??? Ciekawe dlaczego ??? BO PARE MILIONÓW Ucieklo z kraju zarządzanego od dziesiecioleci przez ZLODZIEJII !!! Bez odpowiedzialności za swoje czyny!!!
Tajasne
6 lat temu
No i piękny wynik. Proszę na przyszłość uwzględnić wszystkie opiekunki do osób starszych, budowlańców sezonowych i resztę na emigracji. A i jeszcze tych co się spóźnił dzień do UP i stracili status bezrobotnego. Vive la statystyka
R6
6 lat temu
Pracy w Polsce nigdy nie brakowało, a obecne śmieszne zarobki wszyscy zawdzięczamy złodziejskim praktykom ekip żądzących. Ludzie prawdziwego biznesu już dawno z tego chorego kraju uciekli, bo biznes w polsce na dłuższą mete jest nieopłacalny .
Logika
6 lat temu
Co Wy chrzanicie, że tak łatwo o pracę moje dziecko szuka intensywnie pracy i znalazło staż w Urzędzie Pracy za 850 zł. Gdzie jest ta praca bo ja widzę jak się stara rozsyła dokumenty i ani jednej odpowiedzi. Co za cholerne zakłamanie w tym kraju
Dryf
6 lat temu
Mieszkam w woj pomorskim.W moim mieście stopa bezrobocia jest ogromna bo aż 18% ...w urzędzie pracy który obsługuje cały powiat(35 tys mieszkancow) naliczyłam 24 ofert z czego 80% jest skierowana do mężczyzn.Natomiast pracodawca bardzo chętnie weźmie na staż i to nie pol roczny ale obowiazkowo 12 mcy, za który nie będzie musiał płacić z własnej kieszeni a pracownik dybie 8-12h za 900zl/mc...Takie są realia !!!
gość
6 lat temu
Bzdury, upiększa się skalę bezrobocia.5 mln w Polsce jest osób niepełnosprawnych z czego 15% ma pracę czyli 14% to oficjalne bezrobocie teraz dodać tych co wywalono z zatrudnienia to jakieś 8%,ludzi co są na czarno zatrudnieni jakieś 16%.Skala bezrobocia jest porażająca bo niepełnosprawnych w tym nie ujęto bo to nabija statystyki prawdy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić