Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Biura podróży zwrócą pieniądze za wycieczki do Izraela i Egiptu?

Po nocnym ataku Iranu na Izrael i tak już trudna sytuacja na Bliskim Wschodzie, skomplikowała się jeszcze bardziej. Zmieniającą się sytuację ze szczególną ciekawością obserwują osoby, które nabyły wycieczki w tamten rejon świata.

Biura podróży zwrócą pieniądze za wycieczki do Izraela i Egiptu?
Start z lotniska Chopina (Flickr, Janusz Jakubowski)

Noc z 13 na 14 kwietnia zmieniła oblicze wojny na Bliskim Wschodzie. Włączenie się do niej Iranu oznacza znaczne zintensyfikowanie działań w tamtym regionie, szczególnie w przestrzeni powietrznej. Nic więc dziwnego, że niemal wszystkie linie lotnicze nie chcą ryzykować i zawieszają połączenia z tamtym rejonem świata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Happening w Sejmie? "Mamy barbarzyńskie prawo"

Mimo że dla wielu jest to decyzja oczywista, to nie brak osób, którym brak możliwości dotarcia tam zafunduje ból głowy. Mowa tutaj przede wszystkim o planujących podróże w okolice Izraela. Równie duże obawy mogą mieć także podróżujący do sąsiadujących z nim państw afrykańskich, jak Maroko czy Egipt.

Czy biura podróży zwrócą pieniądze za nieudane wycieczki?

W przypadku wycieczek bezpośrednio do Izraela sprawa jest prosta. Z tytułu działań wojennych prowadzonych w danym państwie, biuro podróży zobowiązane jest przyjąć naszą reklamację. Co więcej, nie może ono jednocześnie naliczyć z tego tytułu żadnej kary. Jeżeli jednak organizator wycieczki odmówi nam zwrotu gotówki, konieczne może być skierowanie sprawy do sądu.

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku państw, które znajdują się blisko działań zbrojnych. W tym przypadku, choć polski MSZ odradza wyjazdy do niektórych części Egiptu, możemy mieć problem z otrzymaniem reklamacji. Nasze prywatne obawy są bowiem zbyt niewystarczające, to rezygnacji z wycieczki.

Wyjątek stanowią przypadki opisane bezpośrednio w umowach zawieranych z biurami podróży. W tych jednak próżno szukać wzmianki o działaniach zbrojnych prowadzonych w bliskim czy nawet sąsiednim państwie. W umowach mowa raczej o "nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach, niezależnych od osoby ubezpieczonej". Innymi słowy, z uwagi na wojnę w Izraelu nie dostaniemy zwrotu gotówki na wycieczki do państw w bliskim sąsiedztwie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić