Kosma Szczepaniak| 

Cena śmieci pójdzie znacząco w górę. Ponad pięciokrotne podwyżki

3

Już wkrótce stawki za wywóz śmieci z firm znacząco wzrosną. W tym momencie w niektórych przypadkach są one tak niskie, że do wywozu z galerii handlowych muszą dopłacać mieszkańcy.

Cena śmieci pójdzie znacząco w górę. Ponad pięciokrotne podwyżki
Opłata za śmieci dla firm pójdzie w górę (Getty Images, Visoot Uthairam)

Analizy w Ministerstwie Klimatu dotyczące opłat za wywóz śmieci trwają już bardzo długo. Wreszcie zaproponowane zostały konkretne zmiany, które dotyczyć będą wywozu odpadów z nieruchomości niezamieszkanych.

Chodzi tutaj przede wszystkim o biurowce, galerie handlowe czy siedziby różnych instytucji. Według obowiązujących przepisów, opłaty do gmin od tych podmiotów są tak niskie, że opłacalność tego przedsięwzięcia jest praktycznie zerowa. Według wyliczeń niektórych samorządów przy zostawieniu w systemie odpadów z firm, każdy mieszkaniec dopłacałby do nich średnio nawet 5 zł miesięcznie.

Nowe stawki za wywóz śmieci dla firm

Ministerstwo Klimatu zamierza zaproponować zmiany w tym systemie. Według informacji "DGP" opłata maksymalna za 120-litrowy pojemnik lub worek odpadów obieranych z nieruchomości niezamieszkanych – według nowego przelicznika – mogłaby wynosić ponad 30 zł. Opłata maksymalna, którą gmina może obciążyć firmę, za pojemnik o pojemności 1100 litrów wzrosłaby ponad pięciokrotnie, z nieco ponad 58 zł do ok. 300 zł.

Dla wielu samorządów podniesienie stawek to potrzebny, ale spóźniony ruch ze strony rządu – mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić