Cenowy dramat! 2022 rok przyniesie kosmiczną drożyznę

18

Drożyzna już teraz mocno daje się we znaki. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku będzie jeszcze gorzej. Wzrosnąć mają opłaty, a także m.in. akcyza na papierosy i alkohol.

Cenowy dramat! 2022 rok przyniesie kosmiczną drożyznę
Nadciąga drożyzna (Getty Images, Westend61 / Bartek Szewczyk)

Polacy łapią się za głowy, bo drożyzna dokucza im coraz mocniej. Od 2022 roku mają wzrosnąć rachunki za prąd i gaz. O 10 proc. ma się zwiększyć ponadto akcyza na papierosy i alkohol.

To jednak nie koniec. Wzrosnąć mają również składki ZUS dla przedsiębiorców, w związku z czym wszyscy będą musieli płacić więcej na zdrowie.

O ile wzrosną koszty?

Na ten moment trudno przewidzieć, o ile więcej będziemy musieli wydawać. "Fakt" szacuje jednak, że za prąd możemy zapłacić aż około 300 zł więcej w skali rocznej.

Używanie gazu może kosztować rocznie nawet 400 zł więcej niż obecnie. Zwiększyć mają się też raty kredytów, a wszystko za sprawą podwyżek stóp procentowych. Raty mogą wzrosnąć nawet o 100 złotych.

Ministerstwo Klimatu chce skończyć z ekogroszkiem. Wprowadzony zostanie nowy surowiec - "groszek III", za który będzie trzeba zapłacić całkiem sporo - 1200-1300 zł za tonę.

Szykują się też nieco wyższe opłaty w uzdrowiskach - nawet 2,50 zł za dzień (obecnie 2,41 zł). Ponadto wzrośnie opłata od posiadania psa - maksymalnie 135 zł rocznie (obecnie 130,30 zł).

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić