aktualizacja 

Dodatkowa niedziela handlowa. "Solidarność" zachęca do wzięcia zwolnienia lub urlopu

38

- To zagrożenie dla zdrowia pracowników handlu - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności", komentując decyzję o wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia. Czy pracownicy będą protestować?

Dodatkowa niedziela handlowa. "Solidarność" zachęca do wzięcia zwolnienia lub urlopu
Dodatkowa niedziela handlowa. Solidarność protestuje. (money.pl, Rafał Parczewski)

Klamka zapadła. Prezydent podpisał tzw. ustawę covidową, w której zawarto zapis o wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia.

W środę "Solidarność" apelowała, aby prezydent wstrzymał się z podpisem do 7 grudnia, aby przepisy o dodatkowej niedzieli handlowej nie mogły wejść w życie.

Jest nam bardzo przykro. Przykro szczególnie z powodu pracowników handlu. Pan prezydent ugiął się przed lobbingiem wielkich korporacji. Ta niedziela nie jest nikomu potrzebna. Praca w tę niedzielę może oznaczać zagrożenie dla zdrowia pracowników handlu. Pamiętajmy, że tego dnia wypadają Mikołajki, konsumenci wyjdą do sklepów, co może skumulować zagrożenie - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności".

Zwrócił też uwagę na fakt, że grafiki dla pracowników powinny być sporządzone z miesięcznym wyprzedzeniem.

Fakt, że sklepy będą miały dodatkowy dzień pracujący może oznaczać, że dojdzie do złamania Kodeksu pracy. - W tę niedzielę nie będzie komu stanąć za ladą. Pracodawcy będą zmuszać pracowników do pracy. W wielu miejscach będzie tak, że osoby, które skończą pracę w sobotę o północy, nazajutrz będą musiały stawić się o 6:00 - powiedział Bujara.

Czy będzie strajk? - takie pytanie usłyszał Alfred Bujara w programie "Money. To się liczy". - W czasie pandemii byłoby nieroztropne, aby wyjść strajkować. Wprawdzie część pracownic sklepów zapowiedziała, że wyjdzie przed sklepy, ale za to też mogą grozić konsekwencje. Czy dojdzie do oddolnych prób protestów?

Tego nie wiem - odparł Bujara. - Uważamy, że najbezpieczniejszą formą protestu byłoby wzięcie wolnego na żądanie w dniu handlu lub skorzystania zwolnienia lekarskiego - powiedział.
Zobacz także: Niedziela 6 grudnia będzie handlowa. "To zagrożenie dla zdrowia pracowników handlu"
Autor: WZI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić