Dzięki niemu istnieje 500 plus. Mówi, co powinien zrobić rząd

19

Od sześciu lat w Polsce funkcjonuje program Rodzina 500+. Jego pomysłodawcą jest prof. Julian Auleytner, były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie. Teraz powiedział on, co należałoby zrobić z 500 plus.

Dzięki niemu istnieje 500 plus. Mówi, co powinien zrobić rząd
500 zł (Pixabay, Kinek00)

Podczas rozmowy z "Faktem" prof. Julian Auleytner został zapytany o to, czy aktualnie jest zadowolony z programu Rodzina 500+. W odpowiedzi jasno dał do zrozumienia, że powinny być prowadzone badania na temat tego, jak wykorzystywane są przyznawane pieniądze.

Nie wiemy, jakie są efekty tego programu. Wiemy, że miał on służyć walce z ubóstwem dzieci, zwłaszcza w tych rodzinach objętych pomocą społeczną. Jednak większość beneficjentów tego świadczenia to nie są rodziny objęte pomocą społeczną, ale takie, w których rodzice pracują - podkreślił były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.

Waloryzacja 500 plus? Ekspert odpowiada

Ceny wzrosły, inflacja bardzo mocno dokucza Polakom, w związku z czym pojawiły się głosy, że świadczenie 500 plus powinno być zwaloryzowane. Co na to prof. Auleytner?

Tak, sądzę, że 500+ powinno się zwaloryzować o wskaźnik inflacji począwszy od 2016 r. Podejrzewam, że gdyby tak zrobić, dziś wyniosłoby ok. 650 zł - kontynuował rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie.

Podkreślił poza tym, że "świadczenie powinno trafiać także tylko do osób pracujących, bo one umieją inwestować w dzieci, a nie wydawać tylko pieniądze na cele socjalne". Według niego "świadczenie wychowawcze powinno być oddzielone od pomocy społecznej".

Zobacz także: Niezwykła stylizacja miss Euro. Trudno oderwać wzrok
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić