Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Emerytury zakonnic. Pracują bez umów za minimalne stawki

442
Podziel się:

Zakonnice otrzymają minimalną emeryturę, podczas gdy księży czeka nawet 17 tys. zł miesięcznie — donosi "Super Express". Większość zakonnic pracuje bez umowy, nie ma stałej pracy ani wynagrodzenia i czeka je niepewna przyszłość.

Emerytury zakonnic. Pracują bez umów za minimalne stawki
Większość zakonnic czeka minimalna emerytura (Getty Images)

Pewną posadę mają właściwie tylko katechetki, których jest w Polsce około 2 tys. na 20 tys. wszystkich zakonnic. Niektóre siostry zajmują się prowadzeniem przedszkoli i szkół, domów dziecka czy placówek opiekuńczo-wychowawczych lub wydają żywność.

Pracujące zakonnice opłacają ZUS, przysługują im zatem dodatki dla emerytek. Oprócz świadczeń emerytalnych z Funduszu Kościelnego i ZUS mogą dostawać też 500 plus dla niesamodzielnych emerytów oraz trzynaste emerytury. Tak kolorowo wygląda to jednak jedynie "na papierze" - podaje "SE".

Posługa dla zakonnic, pieniądze dla księży

Sióstr, które mają godną umowę o pracę, jest w Polsce bardzo niewiele. Na starość są one opłacane przez Fundusz Kościelny. Składki na poczet ich emerytur są jednak bardzo małe, co skutkuje emeryturą w kwocie minimalnej krajowej.

Zakonnice nie mogą też przecież liczyć na takie bonusy jak mszalna taca czy dochód pogrzebów i ślubów, z których dodatkowe dochody czerpią księża. Nie mają także szansy na wojskową karierę kapelana jak duchowni, nie dostaną więc generalskiej pensji i emerytury.

Księża oprócz wspomnianych korzyści, towarzyszących ich codziennej pracy w kościele, cieszą się bardzo wysokim wynagrodzeniem i emeryturą. Od czasu podwójnej waloryzacji ich emerytur w 2020 roku, najwyżsi hierarchowie kościoła w Polsce mogą liczyć miesięcznie na ponad 17 tys. zł emerytury.

Zobacz także: Poważny problem Kościoła. "Nie ma zmiłowanka dla mordulca"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(442)
kazik
rok temu
No tak to bywa, ale ciężko tu się wypowiedzieć nie będąc w tym środowisku. Ja tylko wiem, że raczej za kilka lat emerytura też nie większa mnie czeka. No ale ja mam chociaż do wyboru ppk, co jednak pozwoli jakoś tam zwiększyć kasę na starość
Kiki
rok temu
Tak posługa ale szatanowi. Za gwałcenie dzieci molestowanie bicie znęcaniu się na tymi biednymi dziećmi.jak im brakuje to niech na ulice idą dobre są w tym wielokrotnie przełożone
Ola
rok temu
Zakonnice służą, to nie jest państwowa posadka tylko powołanie. Niech się pudel nie zamartwia i zajmie plotami o celebrytach.
Piotr9
rok temu
Skoro Bóg jest wszechmogący to po cholerę są księża,biskupi i cała reszta do brania kasy?
Miklosz
rok temu
Mój proboszcz mówi że każdemu kto chce pokaże odcinek emerytury. To co jest w tym artykule bo zwykle bzdury.
Zazula
rok temu
"Pozdrowienia dla wszystkich czytelników Trybuny Ludu "
Zazula
rok temu
VTN to dawna Trybuna Ludu.
Zazula
rok temu
VTN to dawna Trybuna Ludu.
Zazula
rok temu
VTN to dawna Trybuna Ludu.
Wojciech
rok temu
Bzdury
X.jk
rok temu
Ciekawy jestem z jakiego źródła te dane. Jako ksiądz chciałbym mieć taką emeryturę, a rzeczywistość jest całkowicie odmienna
SZCZERY
rok temu
TO I TAK ZA DUZO..
Taktak
rok temu
Siłą je na zakonnice brali? Jak czlowiek wybiera zawód, to wie jakie będą mniej więcej zarobki. Chciały żyć panbukiem to niech je teraz na starość dalej karmi i ochrania. Trzeba się czasem popukać w głowę przed wyborem drogi zawodowej. Zwłaszcza w tak zhierarchizowanej mizoginistycznej instytucji jak kk.
Lena
rok temu
Opowiadanie o emeryturach księży w wysokości 17 tys zł jest jak opowiadanie o średnich pensjach nauczycieli. Ilu z nich ma pensję ministerialną, dyrektorską czy generalską? A te pensje liczy się do średniej.... To taka metoda, żeby czytelnik się zbulwersował. " Rzetelne dziennikarstwo" 😒
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić