Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Gwałtowny wzrost cen. Efekt podwyżki VAT na żywność?

164

Jak wynika z danych UCE Research i WSB Merito, do połowy kwietnia tempo wzrostu cen w sklepach jest o już połowę wyższe niż w marcu tego roku. Eksperci wskazują, że może to być efekt m.in. powrotu 5-procentowej stawki VAT na żywność. Czy znów czeka nas drożyzna w sklepach?

Gwałtowny wzrost cen. Efekt podwyżki VAT na żywność?
Ceny w kwietniu gwałtownie wzrastają, czy znów wróci drożyna? (Pixabay)

Od początku miesiąca ceny żywności i produktów chemicznych wzrosły o 3,2 proc. - czytamy w raporcie UCE Research i WSB Merito. Zdaniem ekonomistów są to pierwsze skutki podwyżki stawki VAT na żywność.

Najbliższe dwa, trzy tygodnie pokażą, w którą stronę rozwinie się sytuacja. To znaczy, czy będzie się zaostrzać, czy raczej wytracać impet - powiedział Robert Biegaj, ekspert rynku z Grupy Offerista, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Do tej pory w 2024 roku tempo wzrostu cen spadało i wynosiło w styczniu 4,8 proc., w lutym 3,9 proc. i w marcu 2,1 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 2.03 | Coś dziwnego dzieje się z polską gospodarką. Na co powinniśmy się przygotować

W kwietniu sytuacja wygląda już znacznie gorzej. Tylko do połowy miesiąca tempo wzrostu cen wyniosło 3,2 proc.

Autorzy raportu wskazują, że głośne kampanie Biedronki, Lidla i sieci Kaufland zapewniające, że ceny produktów pozostaną niezmienione mimo podwyżki stawki VAT na żywność, mogą być jedynie chwytem marketingowym. Dokładniejsze wnioski będzie można jednak wyciągnąć dopiero w perspektywie najbliższych tygodni.

Sieci zarządzają cenami poszczególnych produktów, na jednych zarabiają mniej, na innych - więcej. Oczywiście, organizują promocje nawet teraz, po powrocie VAT, ponieważ dawno zakontraktowane zostały dostawy po określonych cenach - mówi Agnieszka Górnicka z Inquiry, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Jeżeli chodzi o deklaracje największych sieci marketów w Polsce to Biedronka zapewniła, że w kwietniu "nie zmieni cen regularnych ponad 4000 produktów". Natomiast Lidl w ramach akcji STOP VAT deklarował, że w kwietniu pozostawi ceny 1600 produktów na poziomie sprzed podwyżek stawki VAT.

"Rzeczpospolita" podaje, że promocje w sklepach skończą się wraz z końcem miesiąca, a to poskutkuje podwyżkami cen. Ponadto wpływ na tempo wzrostu cen w Polsce ma także sytuacja na rynkach światowych. I może się okazać, że w sklepach znów będzie drogo. Może, ale nadal nie musi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić