Hołownia nie gryzł się w język. Mocna reakcja na słowa Tuska

88

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia nawiązał do jednego z pomysłów Donalda Tuska. - Mam poważne wątpliwości w kwestii propozycji lidera PO Donalda Tuska dotyczącej kredytu 0 procent - powiedział. Chwilę później zaznaczył, że chętnie porozmawiałby na ten temat z szefem Platformy Obywatelskiej.

Hołownia nie gryzł się w język. Mocna reakcja na słowa Tuska
Donald Tusk, Szymon Hołownia (PAP)

W poniedziałek Donald Tusk zaprezentował projekt przewidujący kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie dla osób do 45. roku życia. Mówił również o 600 zł dopłaty do najmu mieszkań. Odsetki kredytów miałyby być refinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Na słowa szefa Platformy Obywatelskiej zareagował już między innymi Szymon Hołownia.

Jeżeli chodzi o postulat, który zgłosił Donald Tusk, to chętnie bym z nim o tym dłużej porozmawiał. Mam poważne wątpliwości - powiedział, cytowany przez "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zablokują Tuska? "To nie czas na weta i kandydatów na premiera"

Następnie zaznaczył, że w takiej sytuacji każdy powinien zobaczyć ustawę i wyliczenia. - Bo znowu może się okazać, że mówimy o programie, który rozwiązuje - bo państwo na tyle stać - problem jakiejś niewielkiej grupy, a brak mieszkań to jest problem pokoleniowy i tu potrzeba zmiany filozofii. Nie tylko doprowadzenia do tego, żeby banki i deweloperzy mieli pieniądze z kolejnych kredytów, ale do tego, żeby państwo - również przez jednostki samorządy terytorialnego - rozwijało system mieszkań na wynajem, dostępnych, tanich - dodawał.

Jeżeli my, Polska 2050, będziemy w rządzie, w którym Platforma Obywatelska będzie zgłaszała taki postulat, to będziemy z nią o tym rozmawiać, będziemy mieli wątpliwości i będziemy oczekiwali poważnej rozmowy o tym, jak ten problem powinien być systemowo rozwiązany - przekonywał Hołownia.

Donald Tusk reaguje na obawy

Podczas spotkania z młodzieżą w Łodzi lider PO usłyszał pytanie, czy jego propozycja nie wpłynie na wzrost cen nieruchomości. Odpowiedź była jednoznaczna.

Uchylałbym obawy niektórych ekspertów, że tego typu programy wsparcia, jak kredyt 0 proc., czy dopłata do najmu muszą wpłynąć na wyraźny wzrost ceny. Generalnie nie ma za bardzo wpływu... Zobaczmy na przykład dzisiaj: ceny nieruchomości, ceny mieszkań galopują, wzrost cen jest niebywały i przecież nie dlatego, że PiS zbudował za dużo mieszkań, albo że dołożył za dużo pieniędzy wam. Ceny mieszkań nie wzrastały, wtedy kiedy myśmy wybudowali 250 tysięcy mieszkań, oferując program podobny (...) do kredytu 0 proc - podsumował Donald Tusk.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić