Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. WZI
|

Inflacja szaleje? Polska bije rekordy tylko w jednej kategorii

15
Podziel się:

Choć jesteśmy w czołówce państw z najwyższą inflacją w Europie, coraz więcej krajów nas wyprzedza. Najwyższy poziom inflacji Polska ma tylko w dwóch kategoriach. Rekordzistą jest Turcja, gdzie ogólny wzrost cen przebija 19 proc. - podaje Business Insider.

Inflacja szaleje? Polska bije rekordy tylko w jednej kategorii
Polska już nie jest liderem inflacji (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak podaje Business Insider, Polska wciąż zajmuje bardzo wysokie miejsce w rankingu państw z wysoką inflacją. Wyprzedzają nas tylko cztery unijne kraje - Litwa, Estonia, Węgry i Rumunia.

Od września 2020 roku do marca 2021 zajmowaliśmy pierwsze miejsce, ale teraz powoli przesuwamy się w dół tabeli. To powód do radości? Niekoniecznie. Zmiana nie wynika bowiem z tego, że w Polsce się poprawia. Po prostu inne kraje też zaczynają się borykać z problemem nadmiernego wzrostu cen.

Turcja rekordzistą

Najwyższy ogólny poziom inflacji odnotowano w Turcji, która od lat jest liderem w tym zakresie w całej Europie. W październiku inflacja wyniosła tam aż 19,9 proc.

Zobacz także: Załamanie złotego. Co dalej z polską walutą?

Turcja zajmuje też pierwsze miejsce w siedmiu spośród 38 kategorii cenowych, dla jakich Business Insider wyliczył inflację. Np. oleje i tłuszcze zdrożały tam o ponad 38 proc., a warzywa o 33,4 proc.

Polska na tle Europy

Polska jest rekordzistą pod względem inflacji w dwóch kategoriach - wylicza Business Insider. Są to napoje bezalkoholowe, oraz wywóz śmieci.

Ceny napojów w ciągu roku wzrosły o 15,7 proc., podczas gdy średnia unijna to tylko 4,5 proc.

Taki wzrost cen to wynik m.in. wprowadzenia podatku cukrowego. Od początku roku producenci słodzonych napojów muszą odprowadzać do budżetu państwa 50 groszy za każdy litr napoju, do którego dodają cukier. Dodatkowo płacą 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 g, 100 mililitrach produktu.

Z kolei powodem wzrostu cen wywozu śmieci są zmiany w przepisach wprowadzających unijne normy gospodarki odpadowej. W październiku ceny wywozu śmieci były o ponad 18 proc. wyższe, niż rok wcześniej.

Jak przypomina portal, w roku 2020 podwyżka była jeszcze wyższa, ceny poszybowały w górę o ponad 50 proc. Rok wcześniej wzrosły o niemal 20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Prezes NBP
6 miesięcy temu
Inflacja... a co to jest inflacja???
Cxx
6 miesięcy temu
Ten kraj czeka bankructwo !!! dać emerytom pietnastkę co nie stać później wszyscy zapłacą
Lpj
6 miesięcy temu
Dobrze rządzić i obiecywać za cudze pieniądze
czytelnik
6 miesięcy temu
jak nie w WP to w money a teraz o.2 (wszystko to jedna spółka) idą brednie i konfabulacje antypisowskich mediów na temat np inflacji gospodarki itd
Elon
6 miesięcy temu
Inflacja jest bo NBP drukuje pieniądze bez pokrycia. Taki zwykły dodatkowy banknot i rozdaje na programy socjalne za które kupuje tym wyborców.
Anna
6 miesięcy temu
No i mamy ten dobrobyt który nam obiecywano
Moschee
6 miesięcy temu
Za co Partia kler sie ma bawic,inflacja to zyk dla parti rządzącej,
Ppp
6 miesięcy temu
Nie wiem czemu ma służyć ten artykuł! Hooj mnie obchodzą byłe kraje komunistyczne i zacofana turcja!
Tak, tak
6 miesięcy temu
Nie wiem, jak w napojach bezalkoholowych, ale w wywozie śmieci, to siedzi mafia.
Rewolucja odb...
6 miesięcy temu
Dla mnie dobrze pracuję za granica, ale szkoda rodakow bo komputer i inne rzeczy beda coraz drozsze, no i slaba waluta znaczy ze będziemy jeszcze bardziej niewolnikami europy, bo nasza praca jest warta mniej niz ludzi pracujacych w europie zachodniej.. .. o to PISowi chodziło w tej ich rewolucji ?
Haha
6 miesięcy temu
Jest też na 1 miejscu w Europie w szybkosci cofania się do średniowiecza
erynn
6 miesięcy temu
W Szwajcarii inflacja wynosi jedynie 1.5% a w Korei Południowej 2.5%. Problem z inflacją maja jedynie te państwa, które dodrukowały pieniądze bez pokrycia w towarach jak Polska. Nie jest dla mnie żadnym pocieszeniem, że podobnie zrobiło wiele innych państw bo wiem, że są państwa, które nie dodrukowały pieniędzy nie nie maja problemów z inflacją. Zawsze można sobie tłumaczyć, że w Wenezueli jest gorzej
Normalna
6 miesięcy temu
Czyli powodem inflacji regulacje unijne do ktorych Polska musi się dostosować
Stawki
6 miesięcy temu
Miało być: jedna osoba.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić