Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Inwigilacja pełną parą. Nowe uprawnienia służb

40

Już niedługo policja dostanie uprawnienia do podsłuchów, prowokacji, kontroli maili i połączeń telefonicznych wobec świadków, biegłych sądowych, adwokatów, a nawet prokuratorów i sędziów.

więzienie
więzienie (Shutterstock.com)

Zwiększy się także kara za oszustwa podatkowe. Za wyłudzanie zwrotów podatku VAT będzie można spędzić nawet 25 lat w więzieniu. To właśnie prewencją przed tym przestępstwem w uzasadnieniu nowego projektu ustawy resort sprawiedliwości tłumaczy zmiany w prawie. Słowem nie wspomina jednak o jeszcze większych uprawnieniach policji.

Podsłuchy, czytanie maili i prowokacje przeprowadzane na szeroką skalę. Dziś można stosować te środki tylko w niektórych wypadkach, jednak jeśli rządowy projekt zostanie przegłosowany w Sejmie, śledczy będą mogli wykorzystywać je w o wiele szerszej gamie przypadków, co według byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego może służyć władzy do walki z sędziami i prokuratorami.

W kontekście tego, co się dzieje ostatnio w relacjach władza wykonawcza - władza sądownicza, i zapowiedzi zmian w sądach istnieje obawa, że nowe uprawnienia mogą być wykorzystane do innych celów, niż gdyby je uchwalano w innych warunkach politycznych - uważa adwokat Wojciech Wiza broniący Piotra Rybę, na którego CBA pod wodzą Mariusza Kamińskiego zastawiło w 2007 r. sieć w ramach tzw. afery gruntowej.

Projekt wpłynął do Sejmu bez konsultacji. Jak informuje "Wyborcza", nie został on oceniony ani przez Rządowe Centrum Legislacyjne, ani Komitet Stały Rady Ministrów, bo resort sprawiedliwości tłumaczył, że to sprawa pilna z powodu walki z wyłudzeniami podatku VAT.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić