Jak sprawdzić banknoty euro?

6

Jak rozpoznać fałszywe euro w prosty sposób? Banknoty można sprawdzić samodzielnie, jeśli dokładnie im się przyjrzymy i będziemy wiedzieli, na jakie elementy zwracać uwagę. Każdy z banknotów posiada bowiem swoje szczególne zabezpieczenia.

Jak sprawdzić banknoty euro?
Jak sprawdzić banknoty euro? (Pixabay)

Jak rozpoznać fałszywe euro?

Zdaniem ekspertów euro jest jedną z walut posiadających dużą ilość trudnych do podrobienia zabezpieczeń. Europejski Bank Centralny zabezpieczył zarówno banknoty w formie papierowej, jak i monety. Wszystko to po to, by maksymalnie utrudnić fałszerzom podrabianie. Obecnie na banknotach jest kilkanaście zabezpieczeń, które pomagają odróżnić prawdziwy pieniądz od falsyfikatu. Co więcej, do sprawdzenia nie potrzeba żadnych specjalistycznych sprzętów czy urządzeń - wystarczy obejrzeć banknot pod światło, pod różnymi kątami i zbadać go własnym dotykiem.

Jak sprawdzić banknoty euro?

Fałszywe banknoty można rozpoznać po określonych znakach szczególnych. Po pierwsze, po specjalnym znakowaniu tzw. EUR-ion umieszczonym na każdym banknocie. EUR-ion to nadruk z 5 okręgów, które zostały ułożone na podobieństwo konstelacji Oriona w trzech kolorach - w zielonym, żółtym bądź pomarańczowym. Dostępne na rynku kserokopiarki są w większości zaprogramowane w taki sposób, by rozpoznawać ten konkretny układ. Stanowi to zabezpieczenie przed wykonaniem kopii banknotów zawierających znaki EUR-ionu.

Dodatkowe zabezpieczenie stanowi wypukły druk zamieszczony na awersie (przedniej stronie). Te wypukłe elementy są możliwe do wyczucia opuszkiem palców. Pierwsza emisji euro posiadała napis "BCE ECB EZB EKT EKP" przy górnym brzegu. Obecnie na banknotach umieszcza się napis "BCE ECB EЦБ EZB EKP EKT EKB BĊE EBC" a poza tym paski z prawej i lewej strony.

Badając, czy banknot jest fałszywy, dobrze jest również spojrzeć na niego pod światło. Co można tam dojrzeć? Trzymając banknot pod światło, powinien się naszym oczom ukazać na niezadrukowanej części znak wodny. Dodatkowo w nowej serii europejskiej można dostrzec przezroczyste okienko z wizerunkiem kobiety - Europy - zlokalizowane w górnej części paska hologramowego.

Patrząc pod światło, warto również zwrócić uwagę na nitkę zabezpieczającą, która wpuszczona jest w papier banknotu. Pod światłem nitka przypomina ciemną linię, a na niej powinno być widać napisy EURO oraz nominał.

Papier, z którego wykonany jest banknot, również ma ogromne znaczenie. W dotyku powinien on być szeleszczący i sztywny - wykonany z czystych włókien bawełnianych.

Farba zmienna optycznie euro

Na banknotach 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro pojawiają się dwa elementy stanowiące zabezpieczenie, które różnią się od tych na banknotach z niższym nominałem. Jest to dodatkowa ochrona. O jakich zabezpieczeniach mowa? Po pierwsze, chodzi o hologram - w czasie oglądania hologramu pod kątem widać na nim rysunek i nominał. Po drugie zaś, o farbie zmiennej optycznie. Podczas pochylenia banknotu cyfry nominału zmieniają kolor z fioletowego na oliwkowo-zielony albo nawet brązowy.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić