Jedno pole w PIT wystarczy. Skarbówka wypłaci nawet niemal 3000 zł

19

Sytuacja wydaje się być marzeniem. Podczas odkładania na emeryturę możemy dodatkowo... zarobić. To za sprawą Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Jeśli będziemy na nie co roku przelewać konkretną sumę pieniędzy, to z rozliczenia podatkowego otrzymamy prawie 3 tys. zł. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Jedno pole w PIT wystarczy. Skarbówka wypłaci nawet niemal 3000 zł
Możemy otrzymać niemal 3 tys. zł zwrotu (Pixabay, zdjęcie poglądowe)

Konto IKZE jest jednym ze sposobów oszczędzania funduszy na emeryturę. Dodatkowo daje nam prawo dokonania odliczenia od podatku. Jak się okazuje - może to być niemała kwota.

Warto pamiętać o tym, że odliczenia podatkowego może dokonać podatnik, jeśli:

  • korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • rozlicza się według podatku liniowego (19 proc.),
  • rozlicza się na zasadach ogólnych skali podatkowej (pierwszy próg podatkowy - 12 proc. i drugi próg podatkowy - 32 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Umowy B2B. Senatorka Lewicy: to oszustwo

Odliczenie dotyczy jedynie składki, jaką wpłaciliśmy na IKZE w danym roku kalendarzowym. Powinniśmy dysponować dowodami wpłaty na rzecz IKZE.

Ile można dostać zwrotu?

Odliczyć możemy wyłącznie składkę wpłaconą na IKZE w danym roku. Ile możemy odliczyć? To zależy od kwoty składek, jakie wpłacamy na nasze konto. Tutaj istnieje granica maksymalnej kwoty, jaką można wpłacić na konto IKZE.

Wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone - informuje Super Express.

Na ten rok to wynagrodzenie wynosi 8322 zł. Jeśli zdecydujemy się odłożyć tę kwotę, to będąc na samozatrudnieniu możemy otrzymać zwrot w wysokości 1581, 18 zł. Osoby, które osiągnęły I próg podatkowy mogą odpisać sobie 998,64 zł a osoby, które osiągnęły II prób podatkowy, mogą liczyć nawet na 2663,04 zł zwrotu.

Oczywiście to od nas zależy, ile chcemy wpłacić na IKZE. Nie ma tutaj więcej ograniczeń, poza górną granicą wpłaty. I tak jeśli wpłacimy 5000 zł to będąc na samozatrudnieniu możemy otrzymać zwrot w wysokości 950 zł. Osoby, które osiągnęły I próg podatkowy mogą odpisać sobie 600 zł a osoby, które osiągnęły II prób podatkowy, mogą liczyć nawet na 1600 zł zwrotu. Jeśli wpłacimy w ciągu roku jedynie 500 zł - te kwoty siłą rzeczy będą 10-krotnie mniejsze.

Jaki druk należy wypełnić, żeby skorzystać z ulgi na IKZE? To zależy od formy naszego opodatkowania.

Jeśli rozliczamy się na zasadach ogólnych - jest to PIT-37 oraz załącznik PIT/O. Jeśli jesteśmy przedsiębiorcami opodatkowanymi według skali - jest to PIT-36 oraz PIT/O, jeśli rozliczamy się w formie ryczałtu, to jest to PIT-18 oraz załącznik PIT/O natomiast przedsiębiorcy rozliczający się liniowo (według 19 proc. skali) wypełniają jedynie PIT-36L.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić