oprac. Natalia Kurpiewska| 

Kary nie tylko za kominki. Zapłacisz też za grilla i koszenie trawnika

272

Nowe przepisy, które mają pomóc w walce z zanieczyszczeniami powietrza, są coraz powszechniejsze Polsce. Miejscami do tego stopnia, że można narazić się na kary za grillowanie, koszenie trawy czy używanie dmuchaw do liści.

Kary nie tylko za kominki. Zapłacisz też za grilla i koszenie trawnika
Koniec z grillowaniem - w wybrane dni zakaz (Unsplash.com)

Już trzy województwa wprowadziły nowe przepisy, które mają pomóc walczyć ze smogiem w kraju. Mazowsze i Małopolska przyjęły Program Ochrony Powietrza, a kilka dni temu w województwie pomorskim przyjęto uchwałę antysmogową.

Co to tak naprawdę oznacza dla mieszkańców województw? Pojawiły się obawy, że Polacy ogrzewający dom tylko za pośrednictwem kominka, w tym roku domu nie ogrzeją, bo zapłacą solidne kary. Jednak to nie do końca tak. Palenie będzie po prostu ograniczone.

Ten zakaz nie obejmuje domów, w których kominek jest głównym źródłem ciepła. Odrzucamy więc zarzuty wielu osób, które mówią, że ta nowa polityka skazuje lokatorów domów, w których nie ma innych źródeł ciepła, na zamarznięcie. Tak nie jest - mówił w rozmowie z money.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Zobacz także: Oskładkowanie umów zlecenie. "To zbyt restrykcyjny ruch"

W mieszkaniach, w których istnieje drugie źródło ciepła, palenie w kominku będzie zakazane tylko w dni smogowe. Informacje o tym, kiedy powietrze jest na tyle zanieczyszczone i palić w kominku nie można, będą wysyłane przez RCB.

Kosiarki i grille idą w odstawkę?

Ograniczenia inne niż palenie w kominku najbardziej odczują mieszkańcy Mazowsza. W dni smogowe w województwie będzie obowiązywać absolutny zakaz koszenia trawy, grillowania czy używania pił spalinowych lub dmuchaw do liści.

Zakazy mogą być bardzo uciążliwe, jednak stoi za nimi szczytny cel - redukcja zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Na samym Mazowszu aż 6 tys. osób rocznie umiera z powodu złej jakości powietrza.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić