o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Kary nie tylko za kominki. Zapłacisz też za grilla i koszenie trawnika

151
Podziel się

Nowe przepisy, które mają pomóc w walce z zanieczyszczeniami powietrza, są coraz powszechniejsze Polsce. Miejscami do tego stopnia, że można narazić się na kary za grillowanie, koszenie trawy czy używanie dmuchaw do liści.

Kary nie tylko za kominki. Zapłacisz też za grilla i koszenie trawnika
Koniec z grillowaniem - w wybrane dni zakaz (Unsplash.com)
bEhTECut

Już trzy województwa wprowadziły nowe przepisy, które mają pomóc walczyć ze smogiem w kraju. Mazowsze i Małopolska przyjęły Program Ochrony Powietrza, a kilka dni temu w województwie pomorskim przyjęto uchwałę antysmogową.

Co to tak naprawdę oznacza dla mieszkańców województw? Pojawiły się obawy, że Polacy ogrzewający dom tylko za pośrednictwem kominka, w tym roku domu nie ogrzeją, bo zapłacą solidne kary. Jednak to nie do końca tak. Palenie będzie po prostu ograniczone.

Ten zakaz nie obejmuje domów, w których kominek jest głównym źródłem ciepła. Odrzucamy więc zarzuty wielu osób, które mówią, że ta nowa polityka skazuje lokatorów domów, w których nie ma innych źródeł ciepła, na zamarznięcie. Tak nie jest - mówił w rozmowie z money.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
bEhTECuv
Zobacz także: Oskładkowanie umów zlecenie. "To zbyt restrykcyjny ruch"

W mieszkaniach, w których istnieje drugie źródło ciepła, palenie w kominku będzie zakazane tylko w dni smogowe. Informacje o tym, kiedy powietrze jest na tyle zanieczyszczone i palić w kominku nie można, będą wysyłane przez RCB.

Kosiarki i grille idą w odstawkę?

bEhTECuB

Ograniczenia inne niż palenie w kominku najbardziej odczują mieszkańcy Mazowsza. W dni smogowe w województwie będzie obowiązywać absolutny zakaz koszenia trawy, grillowania czy używania pił spalinowych lub dmuchaw do liści.

Zakazy mogą być bardzo uciążliwe, jednak stoi za nimi szczytny cel - redukcja zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Na samym Mazowszu aż 6 tys. osób rocznie umiera z powodu złej jakości powietrza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhTECuW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(151)
taki ktoś
3 miesiące temu
Dziwi mnie jedno ogólne przepisy nie zabraniają tym bardziej konstytucja wręcz gwarantuje wolność przekonaj i wiary ja jestem przekonany i wierzę że palenie w kominku nie szkodzi a samorządy nie mogą stanowić prawa które nie jest prawem państwowym to nie USA gdzie każdy stan ma swoje prawo.
Julia
5 miesięcy temu
Moje to wara robię co chcę
John Wick
8 miesięcy temu
Gdy rozdaje się coś czego się nie ma to tak jest, trzeba kogoś złupić żeby komuś dać
bEhTECuX
John Wick
8 miesięcy temu
Prąd będziemy kupować z Niemiec a gaz z Rosji to jest cel tego zakazu.
John Wick
8 miesięcy temu
chodzi o to żeby nie było argumentów przeciwko likwidacji naszego przemysłu górniczego
John Wick
8 miesięcy temu
6 tysiecy rocznie i nie ma pandemi a na koronawirusa mniej i jest pandemia
orwell
9 miesięcy temu
Za tymi zakazami nie stoi szczytny cel bo uderzają one tylko w obywateli a elektrociepłownie i kotłownie dalej będą zatruwać powietrze,za tymi zakazami stoją durni ludzie którzy podejmują decyzje nie myśląc o ich skutkach,ludzie którzy działają na szkodę obywateli i podejrzewam że nie robią tego bezinteresownie.
Akna07
9 miesięcy temu
A co jak kupilam w tym roku kosiarke spalinowa za ponad 2tys.? Rzad kupi mi elektryczna?
Babau
9 miesięcy temu
Paranoja goni paranoje chciałem wykorzystać dotacje na wymiane kominka na eko źródło ciepła i co dowiedziałem się że kominki są eko i dotacji nie ma więc gdzie tu sens i logika zresztą i co da zakaz palenia w kominku jak sasiedzi pala śmieci i inne badziewia w kotłach nawet 5 generacji
Hans Kloc
9 miesięcy temu
Koszenie trawy będzie możliwe tylko po poświęceniu kosiarki.
HBN
9 miesięcy temu
Blad! To nie rzad wprowadza obostrzenia lecz samorzady w ktorych kroloje PO
Endriu
9 miesięcy temu
A jak ktoś ma kominek i piec np gazowy i uprze się że to kominek jest głównym źródłem ciepła to mogą mu skoczyć?
Izski
9 miesięcy temu
A POLSAT odnawiał domu biednym i wielu z nich dawał kominki do ogrzania domu. Biedny POLSAT.Dziś, dzięki PIS ci ludzie zostano bez ogrzewania. Brawo PIS.
bEhTECuP
TEGO TYPU
9 miesięcy temu
Cofnijmy się do kamienia łupanego i zamieszkajmy w jaskiniach i w podziemiach.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić