Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. WZI
|

Kiedy zostaną wypłacone dodatki osłonowe? Urzędy czekają na pieniądze

24
Podziel się:

Do końca marca powinna zostać wypłacona pierwsza transza dodatków osłonowych, które mają zrekompensować osobom o najniższych dochodach wzrost cen oraz wyższe rachunki za gaz i energię. Jak podaje "Fakt", większość urzędów jest już gotowa na wypłaty, jednak pieniądze na pokrycie świadczeń nadal nie zostały przelane na ich konta.

Kiedy zostaną wypłacone dodatki osłonowe? Urzędy czekają na pieniądze
Niedługo ruszą wypłaty dodatków osłonowych (Adobe Stock, serQ)

Zgodnie z ustawą wprowadzającą dodatek osłonowy, która weszła w życie na początku roku, pierwsza transza ma być wypłacona najpóźniej 31 marca. Wnioski o dodatek można jeszcze składać. Termin upływa 31 października.

Choć w większości urzędów wszystko jest już gotowe i wypłaty pierwszej transzy mogłyby się rozpocząć, samorządy cały czas czekają na pieniądze.

Nie wiemy, kiedy ruszą wypłaty, ponieważ rząd nam tych pieniędzy jeszcze nie przelał i nie przygotował planu finansowego - mówią "Faktowi" urzędnicy z opolskiego magistratu.
Zobacz także: Inflacja przekroczy 10 procent? Ekspert: To może być odczyt za marzec albo kwiecień

Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Wysokość dodatku osłonowego jest różna, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

  • 400 zł otrzyma jednoosobowe gospodarstwo domowe.
  • 600 zł otrzyma dwuosobowe lub trzyosobowe gospodarstwo domowe.
  • 850 zł otrzyma czteroosobowe lub pięcioosobowe gospodarstwo domowe.
  • 1150 zł otrzyma minimum sześcioosobowe gospodarstwo domowe.

Jeżeli natomiast rodzina dogrzewa dom przy pomocy kotła, kominka, kozy czy ogrzewacza powietrza, w którym wykorzystuje się węgiel lub paliwa węglopochodne (wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), to wysokość dodatku osłonowego wzrasta jeszcze o jedną czwartą.

Złotówka za złotówkę

Dodatek w maksymalnej kwocie przysługuje osobom, które spełniają kryterium dochodowe. Wynosi ono 1500 zł na osobę w rodzinie lub 2100 zł dla osoby samotnej.

Osoby zarabiające powyżej kwot zawartych w kryteriach dochodowych dostaną pomniejszony dodatek, w myśl zasady "złotówka za złotówkę". Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota dodatku osłonowego nie będzie wypłacana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
eryk
3 miesiące temu
31 marca nic nie dostałem a składałem w styczniu.
POLAK
3 miesiące temu
Nawet bogate państwa takiego socjalu nie rozdawały jak ma to miejsce w Polsce,czy o nas Polakach zapomniano? Już 30 sty marca,co z dodatkiem osłonowym?
Hitek
3 miesiące temu
Czy Ukraince nie mają nr PESEL tylko w Polsce trzeba im nadawać?
Hehehe
3 miesiące temu
20 zł . Hehehe . W doopee sobie wsadźcie wy partyjne świ nie
polak
3 miesiące temu
kiedy bedzie wyplata 3000 tys zamiast 5 tys do fotowoltaniki czekam 8 miesiac
Ewa
3 miesiące temu
Ale zachód boi się że Putin na tych elektrowniach łapy położy oraz tego co Putin będzie robił jak będzie miał w swoich łapać Ukraińskie elektrownie atomowe. I to pierwszy powód, dla którego unia Europejska i zachód tak wspierają Ukrainę. A drugi powód to przestrzeganie unijnych i zachodnich wartości, które są warunkiem otrzymania przez Ukrainę wsparcia, kasy itd. Jak Polska nie przyjmie europejskich wartości to stanie się Afganistanem a nawet Pakistanem, wręcz Afryką Europy i będziemy zapaścią gospodarczo-cywilizacyjną oraz będziemy żyć w skrajnym ubóstwie i Putin na nas łapy położy i będziemy najtańszą siłą roboczą Putina.
Fakty
3 miesiące temu
Raz Polska sprzedała się za judaszowe srebrniki w postaci uniknięcia wojny. Polska jest kolonią Watykanu odkąd przyjęła chrzest i Watykan manipuluje i doii Polskę i Polaków jak krowy za pomocą kościoła manipuluje narodem i skubie Polskę z kasy jak drób. Kościół daje Polsce same zakazy, nakazy i rozkazy oraz służy interesom obcego Państwa zwanego Watykanem. Polska nie była krajem chrześcijańskim tylko pogańskim a chrześcijaństwo Polska przyjęła pod przymusem i groźbą wojny. PiS i inne konserwatywno religijne partie narzekają, że Unia Europejska narzuca Polsce wartości i jednocześnie prawica chroni wiarę i ideologię narzuconą nam przez inne państwa które teraz nazywają się Unią Europejską i pozbywają się Watykańskiego okupanta, którego kiedyś nam narzucili. Co podpisał Lech Kaczyński? Prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym państwa członkowskiego. 2. Państwa mają obowiązek zapewnić skuteczność prawa unijnego. 3. Krajom członkowskim nie wolno jest wprowadzać przepisów prawa krajowego, które byłyby sprzeczne z prawem unijnym. 4. W razie sprzeczności przepisów prawa unijnego i krajowego, zastosowanie mają przepisy prawa unijnego. 5. Późniejsze prawo krajowe nie deroguje wcześniejszego prawa. I dlatego nie dostanuemy kasy, chyba że wybory wygra lewica, bo jest najbardziej proeuropejską partią a od unijnych wartości uzależnione są dotacje. Ukraina żyje według unijnych i zachodnich wartości i dlatego ma wsparcie od Unii Europejskiej i całego zachodu, nie tylko pomoc humanitarną, ale również finansową i militarną.
Tomek
3 miesiące temu
Dodatki oslonowe,500plus itd.a do tego tyle wydatkow dla Ukraincow....trzeba im pomoc ale z glowa...Nie stac nas na rozdawnictwo i dla Nich....Mamy prawie 2miliony uchodzcow a bedzie i wiecej...a naszkochany rzad robi im prawa jak by byli Polakami...Pomagajmy ale z glowa...Nie mamy pieniedzy z unii...a my nie jestesmy bogatym panstwem...Duzo by pisac ale my jako Polska jak zawsze dostaniemy po kosztach....a zarobia na tej wojnie Ci co zawsze.....
Explicite
3 miesiące temu
LICZNE STRONY INTERNETOWE WSTRZYMAŁY MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA POD ZAMIESZCZONYMI ARTYKUŁAMI ...... czego się obawiają ? Ja myślę że bardziej prawdy którą internauci zawrą niż tzw. fake newsów .
gość
3 miesiące temu
Na dofinansowanie z mojego prądu, zamiast miesiąca, każą czekać 7 miesięcy, a to i tak termin niepewny. A tu kolejne wydatki, oprócz osłon, tarcz, dodatków, wypłat dla emigrantów, przy jednoczesnej rezygnacji z dochodów budżetu z akcyzy, z Vat-u ? Skąd na to wszystko? Z dodruku z NBP-u?, chyba kosztem osłabiania złotego? Zamknąć obieg pieniądza, poza budżetem, pandemia się skończyła. Źródełko z UE na razie zamknięte.
Matka
3 miesiące temu
Rząd musi ograniczyć rozdawnictwo. Rozdaje wszystkim, cały czas dodatki... A kraj się nie rozwija bo za co... Przecież wszystkim trzeba dopłacić pieniądze. Ja bez 500+ mogę żyć, ale zrezygnuje z tego dopiero wtedy kiedy rząd się opamieta
LLLLL
3 miesiące temu
Otrzymają przed wyborami.
Mila
3 miesiące temu
W bankomacie same nowe banknoty!!! Dodrukowanie trwa!!
Mega
3 miesiące temu
Nie życzę sobie żeby delegacja pchała nasz kraj do wojny!!!!! Tylko to im E głowie, marzy im się bohaterstwo nie swoimi rękami i znowu martyrologia!!! A w kraju bieda, nic nie robią!!! Same mośki pojechały!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić