Kłopoty z dodatkiem węglowym. Nie ma pieniędzy!

32

Bardzo dużo emocji wywołuje temat dodatku węglowego. Tymczasem wyszło na jaw, że pojawił się kolejny problem. Osoby składające wniosek o wsparcie, otrzymują informację, że... nie ma pieniędzy!

Kłopoty z dodatkiem węglowym. Nie ma pieniędzy!
Pieniądze (Getty Images, Grazyna Palaszewska)

Pieniądze w ramach dodatku węglowego miały być wypłacane po 19 września 2022 roku. Tymczasem ubiegający się o wsparcie, otrzymali informację, że środki nie zostaną im przekazane. Dlaczego?

Powód jest bardzo prosty. Do tej pory rząd nie przekazał środków na ten cel, więc samorządy nie mają z czego wypłacać.

Aktualnie pismo informacyjne otrzymały osoby, które składały wniosek min. 30 dni temu - czyli 17,18 i 19 sierpnia. Zgodnie z przepisami jeśli organ administracji nie może dotrzymać terminu, musi podać przyczynę i zawiadomić o tym obywatela - podaje RMF FM.

Rozgłośnia donosi, że samorządowcy już wcześniej podejrzewali, że nie dostaną rządowych pieniędzy do momentu wejścia w życie zmienionej ustawy pozwalającej na weryfikację wniosków. Chodzi m.in. o sprawdzenie, ile wniosków złożono z jednego adresu.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nowa ustawa wydłuża termin wypłaty dodatków do 60 dni. Te wnioski, które nie zostały rozpatrzone z winy rządu, będą podlegać pod nowe przepisy. Nowa ustawa obowiązuje od 20 września.

Dodatek węglowy - informacje nt. wsparcia od rządu

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - czytamy na gov.pl.

Wniosek o wsparcie składa się w gminie. Dokumenty będą przyjmowane do 30 listopada 2022 roku.

Zobacz także: Uderzał w premiera. Wraca do rządu. "Liczę na jego determinację"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić