Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

KOD chce manifestować przed prezydentem. Władze miasta nie pozwoliły

52

Lubelski KOD chciał zgłosić w Urzędzie Miasta w Świdniku chęć zorganizowania zgromadzenia publicznego. Urzędniczka odmówiła, tłumacząc się niedotrzymaniem przez organizację ustawowego terminu.

KOD chce manifestować przed prezydentem. Władze miasta nie pozwoliły
(PAP, Jacek Turczyk)

KOD chciał pojawić się na uroczystościach z udziałem Andrzeja Dudy. Z okazji Święta Niepodległości w Świdniku prezydent ma m.in. złożyć kwiaty pod pomnikiem smoleńskim i wygłosić przemówienie dla mieszkańców. Działacze lubelskiego Komitetu Obrony Demokracji chcieli "pojawić się w kilkadziesiąt osób z jednym banerem i konstytucją w rękach, żeby prezydent wiedział, że w całej Polsce są ludzie, którzy wytkną mu nieprzestrzeganie prawa".

Odmówiono im pozwolenia, tłumacząc zbyt późnym złożeniem wniosku. Urzędnicy otrzymali go w środę ok. 12.30. Według ustawy Prawo o zgromadzeniach organizatorzy zgromadzeń mają obowiązek zgłosić je nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż dwa dni przed ich rozpoczęciem. W odpowiedzi z urzędu uznano, że termin przekroczono.

Od momentu poinformowania urzędu miasta do rozpoczęcia zgromadzenia miało minąć ponad 48 godzin, czyli dwa dni. W związku z tym zawiadomienie złożyliśmy w ustawowym terminie - twierdzi Bartosz Sierpniowski, koordynator lubelskiego KOD.

Organizatorzy niedoszłej manifestacji zgłosili sprawę do sądu. W trybie 24-godzinnym zapadnie decyzja stwierdzająca, czy świdnicki urząd nie złamał prawa. Przedstawiciele KOD twierdzą, że Marzena Kasperska, naczelnik wydziału obsługi klientów, przekroczyła swoje uprawnienia i złamała prawo - informuje "Wyborcza". Urzędniczka pytana przez gazetę o komentarz odmówiła odpowiedzi.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić