Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. OKT
|

Kolęda 2021/2022. Ile dać księdzu do koperty?

150
Podziel się:

Kwestia tego, ile "należy dać" księdzu w kopercie budzi co roku ogromne emocje. Oficjalnie wizyty duszpasterskie mają na celu poznanie parafian i błogosławieństwa domów. Datki gotówkowe nie są obowiązkowe, jednak w Polsce stały się tradycją. Ile pieniędzy trzeba przygotować na nadchodzącą kolędę 2021/2022?

Kolęda 2021/2022. Ile dać księdzu do koperty?
Zbliża się okres kolęd i duszpasterskich wizyt domowych. Ile należy dać księdzy podczas kolędy 2021/2022? (Pixabay, Quidec Pacheco)

Dziennik Fakt przypomina, że prawo kanoniczne nie wskazuje, kiedy odbywać się powinny duszpasterskie wizyty po kolędzie. W Polsce przyjęło się, że księża odwiedzają domy wiernych od okresu świąt Bożego Narodzenia do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Zwyczajowo przyjęło się również, że podczas takich wizyt Polacy składają księżom datki pieniężne.

Zobacz także: Jak będzie wyglądać kolęda w czasie COVID-19? „Nie będzie na pewno chodzenia od drzwi do drzwi”

Według informacji dziennika, w 2020 roku Polacy deklarowali, że księżom wręczają od 10 do 100 złotych. Wszystko wskazuje na to, że mimo szalejącej drożyzny, rodacy nie zamierzają wkładać do kopert większej sumy gotówki.

Ile dać podczas kolędy?

Dziennikarze gazety zapytali w swoich mediach społecznościowych, ile Polacy planują podarować na rzecz lokalnej społeczności wiernych. Wśród wielu komentarzy, głównie krytykujących instytucję Kościoła katolickiego, znalazły się takie, gdzie wierni podawali kwoty.

Z sondy "Faktu" wynika, że średnio polscy katolicy planują wręczyć sprawującym posługę księżom 100 zł za wizytę w domu. Ponadto, jak zaznaczali niektórzy, dodatkowe środki zostały przeznaczone na "wynagrodzenie" wędrujących wraz z kapłanem ministrantów. Dla tych ostatnich przewidziano drobną opłatę zwykle w granicach od 5 do 20 zł.

W tym roku kolędy nie będzie?

"Fakt" wskazuje, że z powodu szalejącej pandemii koronawirusa również w tym roku kolęda może się nie odbyć lub przybrać charakter nieznany przed pandemią. Na przykład metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oznajmił, że z powodu wysokiego poziomu zakażeń koronawirusem będą aż trzy możliwości obycia kolędy w archidiecezji gdańskiej.

Pierwsza z nich to tradycyjna wizyta, ale — jak podkreśla arcybiskup — tylko w domach wiernych, którzy o to poproszą. Druga opcja to zaproszenie wiernych do kościoła na mszę świętą w intencji parafian. Trzecia to forma hybrydowa, czyli połączenie obu poprzednich form. Ostatecznie o kształcie kolędy zdecyduje lokalny proboszcz.

Niektóre parafie zdecydowały się nawet sprawdzać paszporty covidowe księży, którzy zdecydują się ruszyć na wizyty po kolędzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(150)
Kakarotto
8 miesięcy temu
Ja proponuję włożyć do koperty rachunki za prąd i gaz to taka tarcza inflacyjna 2.0 :D
ed.
8 miesięcy temu
Nic nie dawać.Niech Watykan da.Przecież to pracownicy Watykanu.
Biskup
8 miesięcy temu
Od starych babć biorę ostatnią emeryturę, a od młodych panów to w naturze biorę.
wierny
8 miesięcy temu
przyjme od ksiedza kazda kwote
123456
8 miesięcy temu
Po co go przyjmować i po co mu dawać ciężko zarobione pieniądze. Przecież to przedstawiciel mafii, która kradnie i nie płaci podatków, a do tego gwałci dzieci.
marek
8 miesięcy temu
ja od 10 lat 50zł ,ale w tym roku proboszcz kupił sobie mercedesa cla , teraz dostanie 10zł i tak przez nastepne lata az zmadrzeje
ździś
8 miesięcy temu
Hm-miałem zamiar dać 20 zł.ale widzą że ten artykuł napisano na zlecenie księży żeby zakomunikować takim jak ja że to za mało.
emeryt
8 miesięcy temu
ja zawsze 5 zeta
Jan Paweł II
8 miesięcy temu
Ja najmilej przyjmuję kopertę pełną nagich zdjęć waszych dzieci i banknotów 500 pln.
robpol
8 miesięcy temu
Nie ma kwestji ile dac... jesli dać to tyle ile chce... nie ma czegoś takiego jak "wypada"... kwestia natomiast jest i pytanie po co do domu zapraszać wroga dzieci... dzieci trzeba uczyć ze jak chcą to mogą wierzyc na tym polega wolność, ale od księdza z daleka.. dlaczego chyba nie będę tłumaczył, to wszyscy wiedza.
Kasia z PO
8 miesięcy temu
Zawsze mam przygotowaną wypasioną kopertę, ale Proboszcz odmawia jej przyjęcia, mówiąc, abym przeznaczyła te pieniądze na bardziej szczytny cel, choćby WOŚP. W tym roku jednak nie dam na WOŚP, bo podobno pójdą na Ukaszenkę i jego turystów.
Ania
8 miesięcy temu
Dam w tym roku 50 zł
off
8 miesięcy temu
średniowiecze i zacofanie
prawda
8 miesięcy temu
powinni przynosić,a nie wynosić,gość przychodzi z prezentem dla gospodarza
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić