Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Koniec epoki. Poczta Polska likwiduje ponad 130-letnią placówkę

55

Szok w Katowicach. Poczta Polska ogłosiła, że z końcem maja zamyka oddział poczty na ul. Pocztowej 9. Najstarsza placówka pocztowa w stolicy Górnego Śląska funkcjonowała w tym miejscu od 131 lat.

Koniec epoki. Poczta Polska likwiduje ponad 130-letnią placówkę
Po 131 latach placówka pocztowa przy ul. Pocztowej 9 w Katowicach przejdzie do historii (wikicommons, Lestat (Jan Mehlich))

To koniec historii poczty przy ul. Pocztowej 9 w Katowicach, która działała w tym miejscu od 1893 roku, czyli jeszcze za czasów Cesarstwa Niemieckiego.

W przypadku tej konkretnej placówki mieszkańcy Katowic nie kryją żalu i smutku, że zostanie zamknięta, nie tylko ze względu na jej bogatą i wieloletnią historię, ale również na sam fakt, że jest to jedyne miejsce w województwie śląskim, w którym można nadać przesyłkę przez całą dobę. Budynek ma zostać wynajęty na inne cele.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eksperci o serii pożarów. "Podpalimy śmietnisko, pójdzie na Ruskich"

Poczta Polska tłumaczy swoją decyzję względami ekonomicznymi - w pobliżu znajdują się cztery inne placówki.

Z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne Spółki oraz zauważalny spadek popytu klientów na tradycyjne usługi, niezbędnym jest wdrażanie procesów optymalizacyjnych. Poczta Polska jako operator wyznaczony ma obowiązek utrzymania wymaganego wskaźnika dostępności do usług powszechnych, w tym odpowiedniej liczby czynnych placówek pocztowych i z tego obowiązku się wywiązuje - poinformowało reporterów "Dziennika Zachodniego", Biuro Prasowe Poczty Polskiej S.A.

Jak ustalili dziennikarze portalu Katowice24.info, wobec likwidacji poczty w historycznym gmachu, nie planuje się zmian godzin otwarcia na całodobowe, w którejś z okolicznych placówek Poczty Polskiej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wraz z rozwojem technologii oraz konkurencji w postaci paczkomatów do gmachu poczty udawało się coraz mniej ludzi, a sama poczta kurczyła się - w ostatnich latach obejmowała zaledwie ułamek całego budynku.

Jak informuje "Dziennik Zachodni", Poczta Polska planowała sprzedaż nieruchomości przy ul. Pocztowej 9 już dziesięć lat temu, jednak kupca nie znaleziono. Z kolei pod koniec 2018 r. planowano w gmachu połączyć funkcję poczty z centrum edukacyjno-kulturalnym. Na ten moment nie wiadomo pod jaką działalność zostanie wynajęty budynek.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić