Korzystasz z płatności odroczonych? W banku mogą ci odmówić

0

Upatrzona bluzka znalazła się na przecenie, a do wypłaty jeszcze daleko. Rozwiązanie? Dla Polaków najczęściej takim rozwiązaniem są płatności odroczone. Statystyki mówią same za siebie - jesteśmy na trzecim miejscu w rankingu sięgania po tę metodę płatności. Warto jednak mieć świadomość, że w ten sposób możemy wpaść w kłopoty.

Korzystasz z płatności odroczonych? W banku mogą ci odmówić
Coraz więcej sklepów online oferuje płatności odroczone (Pixabay, HutchRock)

Coraz więcej sklepów internetowych oferuje opcję zapłaty w postaci płatności odroczonych. Po to rozwiązanie sięgają też m.in. cateringi, które oferują diety pudełkowe.

Dla niektórych odroczone płatności są wręcz zachętą do skorzystania z danego sklepu. Jeśli wybieramy płatności odroczone, to należność musimy spłacić najczęściej w ciągu 30 dni.

Jeśli tego nie zrobimy - nasza płatność zostanie rozłożona na raty. Jednak tutaj już każdą z rat trzeba będzie płacić z odsetkami. I to nie małymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ferie w Zakopanem. Ceny zwalają z nóg turystów. "To jest przesada"

Odroczone płatności? Konsekwencje mogą być poważne

Korzystając z odroczonych płatności bardzo łatwo możemy się znaleźć w ślepym kręgu, który prowadzić nas będzie do kolejnych zadłużeń. Wynika to z tego, że w naszej głowie cały czas będzie tkwiła "otwarta furtka" w formie takiej zapłaty.

Do ekspertki finansowej Pauliny Przybysz z Habza Finanse przyszła klientka z problemem odnośnie kredytu. Jak wyjaśniła Przybysz na swoim profilu @kredytbeztajemnic, kobieta starała się o kredyt, ale dostała odmowę.

Od pracownicy banku usłyszała, że ma "zbyt dużo odroczonych płatności i pożyczek ratalnych, które wzięła w krótkim czasie".

Dla banku tego rodzaju pożyczki pozabankowe, które klientka zaciągnęła w dużej liczbie i relatywnie krótkim czasie świadczą, że ta kobieta "ma tendencję do zadłużania".

Trwa ładowanie wpisu:instagram

I nie pomogą tutaj terminowe płatności, jeśli takich pożyczek jest nawet kilkanaście w jednym czasie. Jeśli natomiast wszystkie je uda się spłacić i to w terminie i zamknąć swoją przygodę z płatnościami odroczonymi, to nie powinno to już mieć wpływu na przyszłe decyzje banku.

W 2023 roku European Retail Banking Radar opublikował raport, w którym czytamy, że nawet 18 proc. osób miało trudności w spłacie odroczonych płatności, a 4 proc. osób przekroczyło wyznaczony termin płatności.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić