oprac. Danuta Pałęga| 
aktualizacja 

Kto otrzyma dofinansowanie do prądu? Rząd oferuje 100 złotych miesięcznie

44

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie co miesiąc dopłacało do rachunku za prąd blisko 30 tysięcy osób w całej Polsce. Rząd zadecydował o wprowadzeniu dofinansowania w wysokości 100 złotych dla osób z niepełnosprawnościami. Na jakich warunkach mogą uzyskać świadczenia?

Kto otrzyma dofinansowanie do prądu? Rząd oferuje 100 złotych miesięcznie
Rząd oferuje 100 złotych miesięcznie dofinansowania do prądu (Adobe Stock, Marcin Tryc)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło plany przekazania 30 mln zł z funduszy PFRON na dopłaty do energii dla osób z niepełnosprawnościami.

Dotacja ma pomóc tym, którzy ze względu na stan zdrowia muszą korzystać z urządzeń pobierających znaczne ilości prądu, korzystając na przykład z koncentratorów tlenu.

Łukasz Krasoń, wiceszef MRPiPS i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, kwestię dofinansowania i szczególnego na nie zapotrzebowania omówił szerzej w Polsat News.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Polsce zabraknie prądu? "To będzie katastrofa. W takim kraju możemy obudzić się za 12 lat"
Pewnie mało kto wie, że taki koncentrator tlenu musi u takiej osoby 'chodzić' 18 godzin lub więcej w ciągu doby. To się przekłada na rachunek, tylko z tego tytułu, nawet 200 zł co miesiąc. Takie osoby często rezygnują z leczenia - powiedział.

Dofinansowanie wynoszące 100 zł miesięcznie ma objąć nawet 30 tys. osób.

Głównym celem programu jest zmniejszenie obciążenia finansowego, które często prowadzi do rezygnacji chorego z koniecznego leczenia.

Rząd wprowadza nowy system orzekania o niepełnosprawności

Podczas wywiadu w Polsat News Łukasz Krasoń skomentował także kwestię nowego systemu orzeczniczego w Polsce, który powinien uwzględniać różne potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Zdaniem wiceszefa resortu rodziny, trwają już intensywne prace nad jego formowaniem i wdrażaniem w życie.

Nowoczesny system orzekania powinien przede wszystkim skupiać się na potrzebach i możliwościach danej osoby z niepełnosprawnością, a nie postrzegać człowieka tylko przez pryzmat medyczny. My nie dyskutujemy, czy ktoś ma nogę, czy nie ma nogi. My patrzymy, na ile on potrzebuje wsparcia, aby funkcjonować w społeczeństwie i realizować siebie - mówił Krasoń.

Przypomniał również o ustawie o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami, która już weszła w życie.

Wojewódzkie zespoły ds. orzecznictwa, odpowiedzialne za określanie poziomu potrzeb wsparcia danej osoby, otrzymały dodatkowe środki na przygotowanie się do wdrożenia nowego systemu.

Pod koniec 2023 r. każdy taki zespół otrzymał pieniądze, które miały pomóc przygotować się do wdrożenia nowego systemu orzekania na potrzeby świadczenia wspierającego - dodał Krasoń.

Nowe inicjatywy mają na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami, zarówno poprzez wsparcie finansowe, jak i lepsze dostosowanie systemu orzeczniczego do ich indywidualnych potrzeb.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić