Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Łatwiej wybudujesz dom. Prezydent podpisał ustawę

169
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę znoszącą formalności związane z budową do 70 metrów kwadratowych - przekazała Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy dają możliwość budowy bez konieczności uzyskania pozwolenia, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Łatwiej wybudujesz dom. Prezydent podpisał ustawę
Łatwiej wybudujesz dom. Prezydent podpisał ustawę (WP, Mateusz Madejski)

Dzięki nowym przepisom dojdzie do wyodrębnienia szczególnej kategorii budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Ich budowa nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Ustawa znosząca formalności sprawia, że budowa domu do 70 metrów kwadratowych nie będzie też podlegała kontroli organów administracji architektoniczno-budowlanej przed rozpoczęciem prac budowlanych - podaje PAP.

Łatwiej wybudujesz dom. Prezydent podpisał ustawę

PAP przypomina, że w myśl nowego Prawa budowlanego, budowa domu do 70 metrów kwadratowych nie będzie wymagała pozwolenia, ale konieczne będzie zgłoszenie budowy wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Zobacz także: Niepokojące doniesienia ws. Facebooka. Ekspertka komentuje

Nowe prawo ustala też, że liczba projektowanych budynków nie mogłaby być większa niż jeden na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki. Ma to sprawić, że powstające domy będą służyć celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli - podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP.

Jeśli w danej lokalizacji brakuje miejscowego zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 metrów kwadratowych ma być wydawana w ciągu 21 dni.

Ustawa wejdzie w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(169)
Organ AB
rok temu
Pseudofachowcy z naszego rządu, czego sie nie dotkną to spie....lą. Ludzie korzystajcie od 3 stycznia 2022r. Zgodnie z brzmieniem ustawy Prawo budowlane po nowelizacji będzie można budować domy do 70 m2 na podstawie zgłoszenia. Co prawda ustawa wylicza szereg załączników, które należy dołaczyć do zgłoszenia, jednak nie zawiera przepisów, które pozwoliłyby przy ich braku "zablokować" takie zgłoszenie. Co więcej nie ma ograniczenia ilości budynków/powierzchnię działki, więc można budować kilka domów na jednej działce na podstawie jednego świstka papieru. Tak więc 3 stycznia przyszłego roku wraz z żoną i synem ruszamy do urzędu złożyć 3 zgłoszenia na 3 domy (bez projektów, bez oświadczeń o dysponowaniu gruntem, bez oświadczeń inwestora, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, jednym słowem skałdamy tylko druk zgłoszenia PB-2a). Organ administracji architektoniczno-budowlanej (prezydent miasta czy też starosta) nie mogą nic z tym zrobić, ani wezwać do uzupełnienia, ani też wnieść sprzeciw do zgoszenia.Ustawa wyłącza możliwość jakiejkolwiek reakcji, nawet w przypadku braków formalnych. Także rano zgłaszamy, a popołudniu budujemy. Pozdrawiam fachowców-pisowców od legislacji. Tym razem, jak nigdy, naprawdę ułatwiliście ludziom życie. Brawo wy (tak z małej literki).
Slawek
rok temu
70m^2 ale zabudowy czy użytkowe?
Tadek
rok temu
Przecież to nie zmniejszy kosztów.
Wolny
rok temu
Brawo PiS, brawo Prezydent Duda, brawo Zjednoczona Prawica !!! Deweloperzy już płaczą....już liczą straty....
Polak
rok temu
A czego on nie podpisał on podpisuje wszystko co mu podsuną.
Szary człowie...
rok temu
Co z tego gdy koszty budowy domu są wywindowane do granic absurdu...
AQQ
rok temu
łatwiej wybudować dom czy raczej favele?
Wiedziałeś ??...
rok temu
NIE ROZBUDUJESZ DOMU NA ZGŁOSZENIE
Www
rok temu
Taaaaa, to ja poproszę jeszcze kredyt na te 70m2 i skromne 2000+ miesięcznie, na 30 lat na jego spłatę.😀😀😀
Olo
rok temu
Nie kupisz 1 ha ziemi bo pisirstwo nie pozwala kupić ziemi powyżej 2999m2 nie rolnikom. Finito
anka
rok temu
m ożna kupić 1 ha ziem i rolnej na osobe, wybudowac dom do 70 m i żyć z tego co sami uprawicie lub wyhodujecie, sprzedacie nadwyzki to w razie kataklizmu
Oczy konia
rok temu
Nic to nie da ..bidusy pincet wolą fajki i wódę kupić niż dach załatać, a już nie mówiąc o budowie domu
Abani
rok temu
No i się zaczną pińćsety budować... co ty się wyrabia w tym kraju
Darek10
rok temu
Mam pytanie,po wybudowaniu domku można jeszcze postawić na tej samej działce budynek gospodarczy, lub jakiś garaż?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić