Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Masz długi? Tego się spodziewaj. Ważna zmiana

68

Niektóre zadłużone osoby uważają, że nie będą musiały oddawać pieniędzy, jeżeli nie odbiorą upomnienia od komornika. To zupełnie błędne rozumowanie. Warto mieć na uwadze, że zbliżają się zmiany w przepisach, które obejmą właśnie odbiór korespondencji od komorników.

Masz długi? Tego się spodziewaj. Ważna zmiana
Zmiany w doręczaniu listów od komornika (Pixabay)

Rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego jest prawie finałem procesu, który poprzedza egzekucję. W pierwszej kolejności podejmowane są próby polubownego rozwiązania sporu. W związku z tym dłużnik dostaje wezwanie do zapłaty.

Gdy nie reaguje, wtedy sprawa trafia do sądu. Wówczas wysyłane są listy polecone ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeżeli adresat nie odbiera listu, sąd zaleca bezpośrednie doręczenie go komornikowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Luna o Eurowizji, hejcie i swoim samopoczuciu. "To były takie igrzyska śmierci"

W takiej sytuacji komornik zawiadamia dłużnika o wszczęciu postępowania poprzez list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Jednak już wkrótce, dzięki staraniom Krajowej Rady Komorniczej, komornicy sądowi będą doręczali przesyłki, nadal za pośrednictwem Poczty Polskiej, ale w formie przesyłki hybrydowej - przekazał tymczasem w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Nadchodzą zmiany. Dłużnicy, szykujcie się!

Wspomniana gazeta donosi, że zmiany mają zacząć obowiązywać już za kilka tygodniu - na początku drugiego półrocza 2024 roku.

Obywatel otrzyma gwarancję powiadomienia go o postępowaniu egzekucyjnym, które będzie się toczyło u każdego komornika w kraju. Wystarczy założenie specjalnej skrzynki mailowej, adresu do doręczeń elektronicznych - spostrzegł Małecki.

Nowa metoda ma być znacznie szybsza, a przede wszystkim skuteczniejsza.

Doręczenia elektroniczne będą szybsze i skuteczniejsze od tradycyjnej formy. Będą też dobrowolne. Jednak już dziś warto rozważyć założenie elektronicznej skrzynki odbiorczej - oznajmił rzecznik KRK.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić