Masz tylko dwa dni na decyzję. Od tego zależy, ile zapłacisz

3

Przedsiębiorcy, którzy w styczniu osiągnęli przychód z tytułu działalności gospodarczej, do poniedziałku mają czas na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT. Przypomina o tym Ministerstwo Finansów.

Masz tylko dwa dni na decyzję. Od tego zależy, ile zapłacisz
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Ministerstwo Finansów spostrzega, że przedsiębiorcy mają czas do 21 lutego na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania. Mogą postawić na skalę podatkową (tzw. liniówka) lub na ryczałt od podatków ewidencjonowanych.

Decyzja ta jest istotna, gdyż wpływa m.in. na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość - zaznacza MF.

Co do zasady termin podjęcia decyzji upływa 20 lutego, jednak ze względu na to, iż jest to niedziela, zdecydowano się na przesunięcie ostatecznej daty o jeden dzień.

Ministerstwo Finansów przypomina. O tym trzeba wiedzieć

Ministerstwo Finansów podkreśla również, że "począwszy od tego roku stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania ma też bezpośredni wpływ na płaconą przez nich składkę zdrowotną, także tę należną już za styczeń". Odniesiono się ponadto do wątku Polskiego Ładu.

Przy procedowaniu zmian w Polskim Ładzie, jeżeli będą miały one wpływ na rozliczenie podatku PIT za 2022 r., zostaną także opracowane rozwiązania adresowane do przedsiębiorców, tak aby mogli skorzystać ze wszystkich pozytywnych zmian, bez względu na wybraną już wcześniej formę opodatkowania - zapewniono w komunikacie MF.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić