oprac. Natalia Kurpiewska| 

Nadchodzi kres umów o pracę? "Rekomendujemy rządowi"

38

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), który doradza rządzącym, chce zastąpienia umów o pracę czy umów zlecenia kontraktami. Okazuje się, że rząd... nie mówi nie. Nowe rozwiązanie pozwoliłoby na objęcie obowiązkowymi składkami ubezpieczeniowymi zdecydowanie więcej osób.

Nadchodzi kres umów o pracę? "Rekomendujemy rządowi"
Szykuje się rewolucja z umowami o pracę i zlecenie? (money.pl, Rafał Parczewski)

Na czym polega pomysł PIE? Koniec z umową o pracę, umową zlecenie, umową o pracę tymczasową lub agencyjną. Zamiast tego, funkcjonowałaby jedna forma zatrudnienia, jaką byłby kontrakt. Wyjątek? Tylko umowa o dzieło, która pozostałaby bez żadnych zmian.

Rekomendujemy rządowi jednolite kontrakty jako jedną z niezbędnych i fundamentalnych zmian, które powinny zostać przeprowadzone na rynku pracy - mówi zastępca dyrektora i ekspert rynku pracy w PIE, Andrzej Kubisiak.

Według PIE rozwiązanie to byłoby szczególnie korzystne dla młodych. Aż 60 proc. z nich zatrudnionych jest na umowach cywilnoprawnych. W tracie lockdownu wielu z nich straciło źródło swojego zarobku.

Zobacz także: "Solidarność" stawia weto przywróceniu handlu w niedziele. "Nie wariujmy"
Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych nie podlegają obecnie obowiązkowym ubezpieczeniom chorobowym. Jeśli nie są ubezpieczone, to w chwili przejścia na obowiązkową kwarantannę lub jeśli zachorują i nie mogą wykonywać swoich obowiązków, tracą często jedyne źródło dochodu - podaje przykład Kubisiak.

W takiej sytuacji pracownicy nie otrzymają żadnego świadczenia. Pracodawcy też nie mają wobec nich żadnych obowiązków. W skrócie - zatrudnieni zostają bez źródła dochodu.

Kontrakty zamiast umów miałyby zapobiegać tego typu sytuacjom. PIE proponuje, by zrównać prawa wszystkich pracowników i aby każdy (z wyjątkiem tych, zatrudnionych na umowie o dzieło) objęty był takim samym zabezpieczeniem opartym na Kodeksie Pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić