Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Nadchodzi kres umów o pracę? "Rekomendujemy rządowi"

21
Podziel się:

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), który doradza rządzącym, chce zastąpienia umów o pracę czy umów zlecenia kontraktami. Okazuje się, że rząd... nie mówi nie. Nowe rozwiązanie pozwoliłoby na objęcie obowiązkowymi składkami ubezpieczeniowymi zdecydowanie więcej osób.

Nadchodzi kres umów o pracę? "Rekomendujemy rządowi"
Szykuje się rewolucja z umowami o pracę i zlecenie? (money.pl, Rafał Parczewski)

Na czym polega pomysł PIE? Koniec z umową o pracę, umową zlecenie, umową o pracę tymczasową lub agencyjną. Zamiast tego, funkcjonowałaby jedna forma zatrudnienia, jaką byłby kontrakt. Wyjątek? Tylko umowa o dzieło, która pozostałaby bez żadnych zmian.

Rekomendujemy rządowi jednolite kontrakty jako jedną z niezbędnych i fundamentalnych zmian, które powinny zostać przeprowadzone na rynku pracy - mówi zastępca dyrektora i ekspert rynku pracy w PIE, Andrzej Kubisiak.

Według PIE rozwiązanie to byłoby szczególnie korzystne dla młodych. Aż 60 proc. z nich zatrudnionych jest na umowach cywilnoprawnych. W tracie lockdownu wielu z nich straciło źródło swojego zarobku.

Zobacz także: "Solidarność" stawia weto przywróceniu handlu w niedziele. "Nie wariujmy"
Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych nie podlegają obecnie obowiązkowym ubezpieczeniom chorobowym. Jeśli nie są ubezpieczone, to w chwili przejścia na obowiązkową kwarantannę lub jeśli zachorują i nie mogą wykonywać swoich obowiązków, tracą często jedyne źródło dochodu - podaje przykład Kubisiak.

W takiej sytuacji pracownicy nie otrzymają żadnego świadczenia. Pracodawcy też nie mają wobec nich żadnych obowiązków. W skrócie - zatrudnieni zostają bez źródła dochodu.

Kontrakty zamiast umów miałyby zapobiegać tego typu sytuacjom. PIE proponuje, by zrównać prawa wszystkich pracowników i aby każdy (z wyjątkiem tych, zatrudnionych na umowie o dzieło) objęty był takim samym zabezpieczeniem opartym na Kodeksie Pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Fhifhj
2 lata temu
No tak i wtedy jak ktoś zachoruje albo zajdzie w ciążę nie dostanie nic, czyli chodzi o depopulację i zwiększenie paniki na rynku pracy, czyli znowu kto może wyjedzie za granicę, brawo
Szczęście
2 lata temu
Ma być tylko umowa o pracę , a nie kombinowanie , tzn umowa na 3 miesiące lub na 1 miesiąc lub na rok , lub na 6 miesięcy , lub ma 2 tygodnie , lub na 1 tydzień , ale ma być to umowa prawna o pracę , ze wszystkim , pracodawca , ma dać każdemu , pracownikowi 1 umowę o pracę , bez konkretów , np : pole do skoszenia kukurydzy 1 dzień pracy , to 1 umowa , którą pracodawca rozwiązuje za wykonanie bądż nie wykonanie danej pracy ,stawka podatki i ZUS i każdy będzie szczęśliwy , szczęście nie trwa wiecznie
Szop.
2 lata temu
Tylko podpowiadam. Jako młodsza osoba... Zwykle "młodzi" ludzi zawierają umowe-zlecenie ponieważ wiedzą z czym wiaze się umowa o pracę mianowicie wyrabianie etatu. Gdzie większość z nich jeszcze studiuje/uczy się i nie są w stanie wyrobić pełnego etatu ani nic. Więc wygodniej im po prostu mieć umowę i wyrobić tych godzin tyle ile zdołają 😅 więc usunięcie tej umowy to akurat naprawdę debilny pomysł...
tr5
2 lata temu
jak patrzę na kolejne ulepszenia wprowadzane przez rząd, to trochę się boję, że żaden pracownik na tym nie skorzysta tylko wszyscy stracimy.
sss
2 lata temu
nie obchodzi mnie co jakis Andrzej mówi
Jack40
2 lata temu
W Biblii jest napisane ze będzie rządził człowiek nad człowiekiem nie dla jego dobra lecz na jego szkodę
fen
2 lata temu
na kontrakcie L4 nie jest placone i wszytkie koszty dotyczace stanowiska pracy (stroj, komputer itd),ponosi pracownik
Lusi
2 lata temu
Pracuje po 12h dziennie ,dojeżdżam.Jest to ciëżka praca w akordzie ,bez ubezpieczenia nie mam wyjścia gdzie ten dobrobyt w Polsce?
Maniek
2 lata temu
Super rozwiązanie dla pracodawcy dla pracownika średnie żona tak przez lata pracowała. Co roku nowy kontrakt. Kasa spoko ale kredytu nie dostała żadnego. Ja zarabiałem połowę co ona a dostawałem pożyczki od reki
nowy
2 lata temu
i to w imię poprawy bytu Polaków. śmiechu warte
OFE
2 lata temu
Emerytury pochodzące z OFE są obecnie niższe o jedną czwartą niż trzy lata temu. Przez to maleją wypłaty z ZUS. W ostatnich trzech latach OFE straciły około jednej czwartej środków. To głównie efekt spadków akcji w bieżącym roku
przeciek
2 lata temu
Pis ma gotową ustawę o dziedziczności stanowisk w spółkach skarbu państwa.
Bbbbbbn
2 lata temu
Tylko i wyłącznie umowa o pracę.Ja pracowałam 4 lata na zleceniu bo ciągle słyszałam że firma nie ma kasy a pracy było z dnia na dzień wiecej
Cfdeww
2 lata temu
Zawsze znajdzie się grupa biznesmenów cwaniaków którzy zamiast oficjalnego lobby biznesowego wymyślą sobie nazwę typu instytut albo fundacja kogoś tam, stowarzyszenie pseudo fachowców. A wszystko po to, by mieć jeszcze więcej kasy z istniejących już biznesów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić