Nawet 6500 zł na każde dziecko. Także to, które skończyło 18 lat i studiuje

11

Kiedy w Polsce rodzice cieszą się, że od tego roku co miesiąc mogą pobierać zasiłek w wysokości 800 zł na każde dziecko, rodzice w Niemczech mają jeszcze więcej powodów do radości. W tym kraju świadczenie na dziecko wynosi 250 euro, czyli ok. 1100 zł. Pieniądze te trafiają także do tych rodziców, którzy płacą podatki w Niemczech. Nawet jeśli pracują i żyją w Polsce.

Nawet 6500 zł na każde dziecko. Także to, które skończyło 18 lat i studiuje
Wychowanie nastolatek to jedno z nakbatrziej skomplikowanych zadań (Pixabay)

Do zasiłku rodzinnego na dziecko, tzw. "kindergeld" upoważniony jest każdy rodzic, który pracuje na terenie Niemiec. Jednak jako "teren" uznawane jest tutaj nie miejsce fizyczne, ale miejsce opłacania podatku.

Zasiłek przyznawany jest każdemu pracującemu, bez względu na wysokość jego dochodów. Kindergeld, podobnie jak świadczenie 800+, ma na celu zapewnienie dzieciom odpowiedniego poziomu życia. Są to osoby:

  • prowadzące w Niemczech działalność gospodarczą,
  • zatrudnione w Niemczech na podstawie umowy o pracę,
  • zatrudnione w niemieckich firmach pośredniczących,
  • zatrudnione w polskich firmach, ale oddelegowane do pracy do Niemiec, za które pracodawca odprowadza podatek w Niemczech,
  • pobierające niemieckie zasiłki: dla bezrobotnych, chorobowy, macierzyński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 02.02, godzina 11:50

Co ciekawe - ten, kto pracuje na powyższych zasadach, a pobiera w Polsce świadczenie 800 plus, również ma prawo do niemieckiego zasiłku. Wówczas jest on po prostu pomniejszany o wysokość tego wypłacanego przez polski rząd.

Dziecko może być pełnoletnie

To może być zarówno dziecko biologiczne, jak i adoptowane czy przysposobione. Kryterium przyznania świadczenia jest miejsce zameldowania, które ma się zbiegać z miejscem zameldowania prawnych opiekunów. Dotyczy to także dzieci po 18 roku życia (aż do ukończenia 25 roku życia).

Co ważne - zasiłek możemy pozyskać nawet do 6 mies. wstecz. Oznacza to, że jednorazowo może nam zostać przyznane wsparcie w wysokości 1500 euro, tj, prawie 5500 zł.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić