oprac. Natalia Kurpiewska| 

Nie przyjadą turyści z Niemiec. Polska turystyka to udźwignie?

13

"Czy Polska będzie Włochami drugiej fali epidemii?" - niemiecki dziennik "Die Welt" pyta wprost. A to nie wróży dobrze branży turystycznej. Niemcy, choć mniej ich u nas na wakacjach niż Polaków, wydają tu o wiele więcej pieniędzy.

Nie przyjadą turyści z Niemiec. Polska turystyka to udźwignie?
Kaclerz Niemiec Angela Merkel

''Zapaść'', ''Przeciążenie systemu'', ''Polska Włochami drugiej fali epidemii?'' tak niemieckojęzyczna prasa określa sytuacje epidemiczną, jaka ma teraz miejsce w naszym kraju. Liczba zakażonych koronawirusem gwałtownie skoczyła, dzienna wartość zachorowań na Covid-19 zbliża się do 10 tys.

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" przypomina, że polscy specjaliści wskazywali, że tylko do poziomu 2 tys. zakażeń każdego dnia system będzie w pełni wydolny. A liczba ta jest już prawie 5 razy większa.

Sytuacja jest bardzo rozwojowa i dynamiczna. W całym kraju mamy 15 tys. łóżek w szpitalach. Warto dodać, że nie wszystkie są równo rozmieszczone. A to oznacza, że np. na Mazowszu czy na Śląsku, ze względu na większą liczbę zachorowań, wolnych łóżek jest po prostu mniej.

Zobacz także: Nowa propozycja ws. handlu. Decyzje mają zapaść w ciągu tygodnia

Turyści się boją

I co mają pomyśleć Niemcy, gdy w prasie i mediach słyszą o koronakryzysie w Polsce? - pytał w rozmowie z money.pl Jan Wróblewski, współzałożyciel sieci hoteli Zdrojowa Hotels.

Wróblewski dodaje, że publikacje w zagranicznej prasie tylko szkodzą turystyce polskiej. - Efekt może być jeden i jest to odpływ turystów zza granicy - dodał.

Jak wielkie są straty? Co czwarty zagraniczny turysta, który odwiedza Polskę, jest Niemcem. W zeszłym roku z 20 mln przyjezdnych, aż 7 mln z nich to byli nasi zachodni sąsiedzi. Warto dodać, że rok temu odwiedziło nas też około 1 mln Brytyjczyków.

Branża turystyczna jest jedną z najbardziej poszkodowanych w wyniku obecnej pandemii - mówi money.pl Paula Kukłowicz, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I jak wynika z danych: bez turystów z Niemiec i Wielkiej Brytanii ludzie żyjący z turystyki nie staną na nogi.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić