Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|
aktualizacja

To już pewne. Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski

Podziel się:

To już pewne. Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski. W Ministerstwie Klimatu miał zebrać się w związku z tym sztab kryzysowy. - Jesteśmy gotowi na pełną niezależności od rosyjskich surowców - powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

To już pewne. Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski
Władimir Putin wstrzymał dostawy gazu do Polski. Nieoficjalne doniesienia Onetu (Twitter.com)

Jak podał nieoficjalnie portal Onet powołując się na swoje źródła, Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Informacja miała zostać potwierdzona w źródłach rządowych, jak i w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG). To już pewne, PGNiG potwierdził te doniesienia.

Powodem ma być to, że Polska odmówiła zapłacenia za dostawy w rublach. Przypomnijmy, że pod koniec marca Władimir Putin podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom Gazpromu zapłatę za rosyjski gaz wyłącznie w rublach.

Jak poinformował PGNiG - spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach. - System gazowy w Polsce jest zrównoważony i zbilansowany - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Tak to jest z mediami, one czasem antycypują rzeczywistość i nie są precyzyjne. Otóż doba gazowa kończy się o godzinie 6 rano, a doba kontraktowa - o 8 rano. Czyli jutro rano będą wstrzymane dostawy - powiedział.

Dokument podpisany przez Putina dotyczył krajów nieprzyjaznych Federacji Rosyjskiej. Polska znalazła się na "czarnej liście" w związku z wojną w Ukrainie. Polska nie jest jedynym krajem, który nie zgodził się na warunek Putina. Również Niemcy odmówiły zapłaty w rublach.

Zanim doniesienia zostały potwierdzone, na wieść o zakręceniu przez Rosję gazu reagowało też Radio Zet. Mariusz Gierszewski opublikował na Twitterze "niepokojący wykres":

Czy Rosjanie zakręcili gaz na rurociągu Jamalskim? Niepokojący wykres Europejskiej Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu na wejściu rurociągu gazowego do Polski w Kondratkach - napisał dziennikarz rozgłośni.
Zobacz także: Putin przestrzega kraje europejskie. ''To jest broń obosieczna''
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić