Odmówili udziału w spisie. GUS zgłosił na policję osiem osób

45

Dyrektor Urzędu Skarbowego w Lublinie przekazał, że GUS zgłosił na policję osiem osób. Wszystko dlatego, że odmówiły udziału w spisie. Za odmowę uczestnictwa w spisie powszechnym grozi do 5 tys. zł grzywny.

Odmówili udziału w spisie. GUS zgłosił na policję osiem osób
Zdjęcie ilustracyjne (PAP)

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie Krzysztof Markowski poinformował, że urząd zgłosił na policję osiem osób. Wszystko za sprawą odmowy uczestnictwa w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Osoby kategorycznie odmówiły. Stwierdziły, że one w spisie nie wezmą udziału. Odpowiednie notatki zostały sporządzone i sprawy zostały zgłoszone na policję - powiedział "Polsat News" Markowski.

Do czwartku spisanych było 71 proc. mieszkańców woj. lubelskiego. Nierozpoczętych - 13 proc. Reszta zaczęła wypełniać formularz przez internet, ale go nie dokończyła. Na ich uzupełnienie mają czas do 30 września. Gdy dane zostaną podane po terminie, można już mówić o wykroczeniu.

Udział w NSP jest obowiązkowy. Za odmowę uczestnictwa w spisie grozi do 5 tys. zł grzywny. Z kolei podanie nieprawdziwych informacji zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Formularz można wypełnić przez internet lub w Urzędzie Skarbowym. W Lubelskiem oddziały są w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Radzyniu Podlaskim i Zamościu. Czynne od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 18.00, a w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 18.00.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić