Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Ostatnie dni konsultacji. Nadchodzi nowa ulga dla przedsiębiorców

0

Projekt wakacji składkowych jest jedną z obietnic nowego rządu. Nie jest wykluczone, że nowy program zacznie działać już od początku października. W projekcie przewidziano zabezpieczenie przed pracodawcami, którzy będą chcieli zmusić swoich pracowników do przejścia na samozatrudnienie.

Ostatnie dni konsultacji. Nadchodzi nowa ulga dla przedsiębiorców
Krzysztof Hetman chce wprowadzić wakacje składkowe jeszcze w tym roku (Facebook, Ministerstwo Rozwoju i Technologii)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przygotowało ustawę wprowadzającą tzw. wakacje od ZUS. Projekt został skierowany do uzgodnień i konsultacji, które mają potrwać do 6 lutego.

Rząd w ten sposób, chce umożliwić najmniejszym przedsiębiorcom - wpisanym w bazę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), na skorzystanie raz w roku z miesięcznych wakacji od składek ZUS. Projekt nie zwalnia przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

To korzystne rozwiązanie, na które czekało wielu przedsiębiorców. Szacujemy, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać prawie 2 mln osób. Chcemy, aby miały taką możliwość jeszcze w tym roku - mówi szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Msza za Michaela Jacksona. Intencję zamówiła starsza pani

Miesiąc "bez ZUS"

Na początku miesiąca, Krzysztof Hetman zapowiedział, że projekt ma ruszyć na początku 2025 roku, choć niewykluczone, że nastąpi to już w październiku, jeśli udałoby się wprowadzić nowelizacje budżetu na rok 2024.

Wakacje składkowe - dla kogo?

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Wakacje dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego (nie do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników).

Projekt w założeniu nie będzie obejmować osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców - jak czytamy, ma to zapobiec tzw. "wypychaniu" pracowników na samozatrudnienie.

Chętni i spełniający kryteria przedsiębiorcy, będą mieli obowiązek złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie okres ulgi. Przykładowo, jeśli będzie chciał, by to grudniu był miesiącem wolnym od składek na ubezpieczenia społeczne, wniosek powinien zostać złożony do ZUS-u najpóźniej miesiąc wcześniej, czyli w listopadzie.

Ulga nie zwalnia przedsiębiorców z obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych. Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców - do 20. dnia następnego miesiąca.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić