Jan Manicki
Jan Manicki| 

Paliwo drożeje w zastraszającym tempie. To nie koniec podwyżek

50

Przyspieszyły podwyżki cen paliw. Po raz pierwszy od prawie roku za litr benzyny bezołowiowej 95 zapłacić trzeba około 5 złotych. Analitycy prognozują, że to nie koniec wzrostów cen.

Paliwo drożeje w zastraszającym tempie. To nie koniec podwyżek
Ceny benzyny systematycznie rosną (Pixabay)

Z powodu poprawy sytuacji związanej z pandemią koronawirusa ropa systematycznie drożeje. Do wielu krajów trafiła szczepionka na COVID-19, otwierane są także kolejne gałęzie gospodarki. To z kolei oznacza, że zapotrzebowanie na benzynę i olej napędowy rośnie.

Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 6 groszy, olej napędowy o 5 groszy, a 7-groszowy wzrost cen zanotował autogaz – odnotował portal e-petrol.

Benzyna mocno w górę. Nawet 5 złotych za litr

Analitycy podkreślają, że na tym podwyżki się nie skończą. W najbliższych tygodniach kierowcy mają mocno dostać po kieszeni. Wszystkie typy paliw będą kosztować więcej.

Za litr 95-oktanowej benzyny kierowcy zapłacą od 4,75 do 4,86 zł, za diesla podobnie. Autogaz będzie kosztował do 2,36 do 2,44 zł za litr – oszacowano.

Gdzieniegdzie ceny za litr benzyny sięgają nawet 5 złotych. Na razie są jednostkowe przypadki. Według analityków, wkrótce cena benzyny ma jednak przebić i tę umowną granicę.

Większe zapotrzebowanie na ropę. Kraje zwiększają wydobycie

Portal e-petrol zauważa, że jest ciągle szansa na to, że wyższe ceny nie staną się standardem. Do uniknięcia czarnego scenariusza może przyczynić się Arabia Saudyjska. Kraj ten szykuje się do zwiększenia wydobycia ropy naftowej.

Ze względu na falę mrozu przetaczającą się przez USA, spadki produkcji ropy mogą sięgać w kraju nawet 40 proc. Ma to być jednak sytuacja przejściowa. Eksperci zakładają, że wraz z nowym amerykańskim programem pomocowym dla gospodarki, firmy naftowe otrzymają zastrzyk gotówki, który pozwoli im na powrót do wydobycia sprzed pandemii.

Obejrzyj także: Irańska ropa u wybrzeży Wenezueli

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić