Państwo tnie wydatki. Wielkie zmiany w 500+!

Do programu 500+ wprowadzone zostaną istotne zmiany. Pieniędzy nie będą już wypłacać samorządy. Ten obowiązek będzie spoczywać na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Państwo zmieni zasady 500+Państwo zmieni zasady 500+
Źródło zdjęć: © Pixabay

To, że obowiązek wypłaty świadczeń będzie spoczywać na ZUS, nie jest zbyt istotne z punktu widzenia beneficjentów. Bardziej zainteresuje ich z pewnością to, że pieniądze będą wysyłane wyłącznie na konto bankowe, a wnioski będzie można składać tylko za pośrednictwem internetu.

Dlaczego zdecydowano się na takie zmiany? Tego dowiadujemy się z uzasadnienia projektu.

[Celem zmian jest] optymalizacja procesu obsługi świadczenia, poprzez wykorzystanie coraz bardziej powszechnych narzędzi, jakimi są systemy informatyczne oraz położenie nacisku na bezgotówkowe formy wypłaty świadczenia wychowawczego - wyjaśniono.

500+ trafia w ręce ZUS-u

Podkreślono również, że chciano odciążyć samorządy terytorialne.

Przyjęcie wprowadzonych zmian pozwoli na istotne odciążenie samorządu terytorialnego, gdyż obecnie organem właściwym w rozumieniu Ustawy 500+ jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W wyniku wejścia w życie proponowanych rozwiązań samorządy terytorialne zostaną w perspektywie czasu zwolnione z realizacji zadań związanych z obsługą programu "Rodzina 500+", co pozwoli im na efektywniejsze realizowanie innych zadań ustawowych - podkreślono w uzasadnieniu.
Wybrane dla Ciebie