Podwyżki dodatków dla emerytów. Znamy szczegóły

95

1 stycznia zwykle przynosi podwyżki, gdyż zmieniają się stawki lokalnych podatków czy też wysokość domowych rachunków. Rok 2024 przyniesie też waloryzację dodatkowych świadczeń, jakie co miesiąc otrzymują seniorzy. To ważna wiadomość w dobie szalejącej inflacji. Na jakie kwoty mogą liczyć emeryci i renciści?

Podwyżki dodatków dla emerytów. Znamy szczegóły
Podwyżki dodatków dla emerytów. Znamy szczegóły (Adobe Stock, Konysz)

Chociaż w ostatnich miesiącach inflacja w Polsce spada, to wciąż jest na wysokim poziomie. Oznacza to, że ceny produktów ciągle rosną, ale już nie w tak zastraszającym tempie. To kiepska wiadomość dla seniorów, którzy często ledwo wiążą koniec z końcem.

Tymczasem wskaźnik waloryzacji emerytur kształtuje się w zależności od dwóch czynników: "inflacji w gospodarstwach emeryckich", czyli podwyżek cen towarów, które kupują osoby starsze oraz "nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac", czyli podwyżek pracowników. Coroczna waloryzacja świadczeń pomaga części seniorom przetrwać od pierwszego do pierwszego.

Podwyżki dodatków dla emerytów. Znamy szczegóły

Drożyzna nie odpuszcza, co można dostrzec robiąc zakupy nie tylko w pobliskim dyskoncie, ale też na bazarze. Dlatego seniorów ucieszy wiadomość, iż waloryzacji poddane zostaną też różnego rodzaju dodatki do emerytur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło

Dodatki do emerytur wypłacane są m.in. inwalidom wojennym, kombatantom, osobom prowadzącym tajne nauczanie, osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Niepełnosprawnym seniorom przysługuje też dodatek pielęgnacyjny.

Osoba, która dotąd otrzymywała dodatek kombatancki w wysokości 294,39 zł zł może liczyć po waloryzacji na 319,88 zł. Oznacza to zysk 25,49 zł miesięcznie. Osoba, która dotąd pobierała dodatek do renty inwalidy wojennego w wysokości 1127,12 zł po zmianach może liczyć na 1224,73 zł. Różnica jest spora, bo wynosi aż 97,61 zł miesięcznie.

Zmianie ulegnie też dodatek kompensacyjny, który obecnie wynosi 44,16 zł miesięcznie, a po podwyżce będzie to 47,98 zł. Dodatek pielęgnacyjny również zostanie podniesiony o 25,49 zł - z poziomu 294,39 zł do 319,88 zł. Taką samą waloryzację przewidziano w przypadku dodatkowego świadczenia pieniężnego dla żołnierzy. Ono po zmianach też wynosić będzie 319,88 zł miesięcznie.

Waloryzacja obejmie też dodatek dla sieroty zupełnej. Wzrośnie on o 41,74 zł - z poziomu 481,97 zł do 523,71 zł.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić