Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac.
OKT
|

Polaków nie będzie stać na godny pochówek? Ceny w górę, zasiłki bez zmian

29
Podziel się

Inflacja i postępująca galopada cen jest odczuwalna przez niemalże każdego Polaka. Niestety, z powodu rosnących cen prac, paliwa, prądu, czy gazu wielu usługodawców jest zmuszonych wciąż podbijać ceny. Problem nie omija branży funeralnej. W samym 2021 ceny podskoczyły o prawie jedną trzecią.

Polaków nie będzie stać na godny pochówek? Ceny w górę, zasiłki bez zmian
Ceny pogrzebów podskoczyły aż o 30 procent. A to nie koniec podwyżek (Adobe Stock)
bFdOqIKt

Pogrzeby w Polsce są coraz droższe. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na Polską Izbę Branży Pogrzebowej, w ubiegłym roku bilans zgonów przekroczył pół miliona, czyli był o 42 tys. większy niż w i tak już rekordowym 2020 r. — czytamy w gazecie.

Pogrzeby coraz droższe

Sytuacja ta sprawiła, że czas oczekiwania na pogrzebanie zwłok wydłużył się aż dwukrotnie. To jednak nie koniec przykrych informacji. Zdrożała sama usługa pogrzebowa. Jak informuje PIBP, według szacunków ceny usług i produktów związanych z pogrzebami poszły w górę o nawet 20 proc.

bFdOqIKv

100 tysięcy zgonów z powodu COVID-19 w Polsce. "Możemy tylko milczeć"

Jak dodaje dziennik, w związku z ogromną inflacją, która drenuje portfele Polaków, ten rok może przynieść kolejne podwyżki cen. Szacuje się, że koszta wzrosną o kolejne 10-15 proc. Jak wylicza gazeta, w 2022 pogrzeb — i to bardzo skromny — będzie kosztował nawet 8 tys. zł.

"Super Express" komentując materiał, pyta retorycznie, gdzie w tym wszystkim znaleźć pieniądze na dalsze wydatki związane z uczczeniem zmarłego. Jak wskazuje "SE" firmy kamieniarskie także będą podnosiły ceny, co spowoduje, że postawienie pomnika będzie jeszcze droższe niż obecnie.

bFdOqIKB

Zasiłki bez zmian

Zasiłki pogrzebowe od lat pozostają na tym samym poziomie. Wynoszą one 4 tys. złotych i przysługują one członkom rodziny bez względu na koszta pogrzebu. Jeżeli zmarły na posiadał rodziny, a pochówkiem zajęła się obca osoba, pracodawca, opieka społeczna, czy kościół, wówczas zasiłek przysługuje do wysokości kosztów pogrzebu, jednak nie więcej niż 4 tys. złotych.

W debacie publicznej od dłuższego czasu słychać głosy wskazujące na konieczność podwyższenia zasiłku pogrzebowego, jednak nie ma żadnych informacji, by jakiekolwiek prace w tym zakresie zostały poczynione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdOqIKW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
Kazia
2 dni temu
Najlepiej samemu się prywatnie ubezpieczyć , dodatkowo i nie drogo . Mam takie w Ali..z polecam
Xxx
2 dni temu
Nie lepiej zrobić grób rodzinny ? Jedna tabliczka z napisem , pomnik z płyty w całości i trochę taniej . A tak poza tym wolę być spalony i rozsypany nigdzie nie chowany , z rodzinami różnie bywa , czasy trudne ciężkie i drogie więc trochę mniej inwestycji dla opiekuna .
Wdowa
2 dni temu
Skromny pogrzeb kosztował mnie pod koniec grudnia przeszło 10 tys. Za PO obniżono zasiłek z 6 tys. do czterech. I ,,dobra zmiana" nie przywróciła wysokości zasiłku, jak równiez nie zmieniła nic w kwestii emerytur po zmarłym współmałżonku. Po zmarłym współmałżonku dostaje się zaledwie 85% jego emerytury, o ile odda się ZUSowi swoją w całości! PiS rządzi siedem lat i niczego nie naprawił!
bFdOqIKX
jaal
3 dni temu
No, jeśli koniecznie trzeba nieboszczyka uczcić pomnikiem z karraryjskiego marmuru ze złoceniami, na pogrzebie trąbki, trzech katabasów z kropidłami, wieńce o średnicy koła od traktora itp., no to nic dziwnego, musi kosztować. Tyle tylko, że to wszystko jest po prostu głupotą - taki nieboszczyk najczęściej za życia niewiele znaczył i niewiele zdziałał. Ja mojej rodzinie juz powiedziałem: najtańszy pogrzeb, kremacja, żadnych pomników, a najlepiej prochy rozsypać gdzieś w ogródku. I żeby mi nikt do mojego grobu (jesli w ogóle będzie) nie przyłaził na Wszystkich Świętych ze zniczami i kwieciem. Umarł, no to bye, bye.
Zdrowjakkon
3 dni temu
Idźcie do diabła, ja jeszcze żyję!!!
Mili Vanili
3 dni temu
Nie lepiej w ogrodzie zakopywać??? Taniej i po kosztach:))
Karosław Jacz...
3 dni temu
Przy obecnym zasiłku pogrzebowym ludzi będzię stać co najwyżej na trumnę z tektury albo styropianu:(((
warchol
3 dni temu
niestety, brak dochodów z tytułu pogrzebów odczuwa również branża kwiaciarska ... coraz mniej ludzi umiera w porównaniu z latami uprzednimi
ONA
3 dni temu
Potwierdzam, za usługi pogrzebowe najtańsze bez kościoła 8000 zł zapłaciłam na początku stycznia...
gość
3 dni temu
Mam działkę i chcę być pochowany u siebie ,demokracja i wolność daje mi argumęty ,nie pijani posłowie w sejmie i głupią konstytucja co pijaki napisali.
gość
3 dni temu
A cwaniaki zarabiają na wszystkim ,czysty biznes . A mandaty to coś innego . Co za kraj obłudy. W końcu to trzaśnie .
Yob
3 dni temu
O2 rozdmuchuje jak zwykle.Od kiedy platfusy obniżyły na 4 tys to i tak nie starcza. Na sam pochówek owszem ale reszta? Ksiądz,organista, wieńce,stypa. I tak koszt zamyka się w ninmum 8 tys.
Tesman
3 dni temu
Rozumiem że w tych ciężkich czasach pandemi gdzie wiele rodzin traci członków rodziny księża nie pobierają za pochówek?
bFdOqIKP
To ktoś ,kto...
4 dni temu
Przecież platforna z ludowcami pod wodzą Tuska obniżyła zasilek pogrzebowy z sześciu do czterech tysiecy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić