Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Poszliśmy do lokalu Rydzyka. Spójrzcie na ceny

218

Od kwietnia 2024 roku obowiązuje zmieniona, wyższa stawka VAT na żywność, która wynosi 5 proc. Dlatego wiele restauracji w Polsce podniosło ceny w menu. Jak zmienił się cennik w kawiarni redemptorystów przy Drodze Starotoruńskiej w Toruniu? Efekt naszej kontroli może być zaskakujący.

Poszliśmy do lokalu Rydzyka. Spójrzcie na ceny
Jakie są ceny w kawiarni o. Rydzyka? (FORUM, o2)

Z końcem marca 2024 roku wygasło rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące zerowej stawki podatku VAT na produkty żywnościowe. Od 1 kwietnia 2024 roku Polacy muszą płacić za jedzenie więcej.

Wyższe stawki produktów miały odbić się na cenach w restauracjach, barach i kawiarniach w całym kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Burza po materiale TV Trwam. Biedroń komentuje

Jak jest w kawiarni prowadzonej przez redemptorystów, w tym o. Tadeusza Rydzyka, która znajduje się przy ul. Droga Starotoruńska w Toruniu? Okazuje się, że należący do spółki Bonum (firma powiązana m.in. z TV Trwam) lokal nie wprowadził dużych podwyżek. Co więcej, niektóre stawki obowiązują od roku.

Czy kawiarnia o. Tadeusza Rydzyka podniosła ceny?

Wiele dań czy deserów można kupić w dokładnie takiej samej cenie jak rok temu. Nie podrożały m.in. woda, soki czy kawa (najdroższa jest kawa z ekspresu za 8 złotych). Gałka popularnych lodów nadal kosztuje 5 złotych (w popularnych toruńskich kawiarniach kosztują ok. 10 złotych).

Cena flaków również pozostała bez zmian. Za to popularne w kawiarni danie należy zapłacić 18 złotych. Jakie produkty z kolei zdrożały?

To m.in. ciastko (wcześniej 9 złotych, teraz to już 10 złotych), "danie dnia" (wcześniej 24 złote, aktualnie 25 złotych) i drożdżówka (wcześniej 5 złotych, teraz 6 złotych). Drobne korekty cenowe potwierdzają pracownice kawiarni.

Nie ma wielkich zmian. Niektóre ceny się zmieniły, ale dotyczy to głównie słodyczy. Obiady raczej nie zdrożały. Wszystkie podwyżki są jednak delikatne - mówi nam jedna z pracujących w kawiarni kobiet.

Niektóre ceny nie były zmieniane od maja 2023 roku, mimo inflacji i trendów rynkowych.

Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić